8 Април, 2026

Сръбски медии: Правителството налага цензура на информацията за Covid-19

Сръбски медии: Правителството налага цензура на информацията за Covid-19

премиерът Ана Бърнабич и президентът Александър Вучич

Журналистите се опасяват, че наложената забрана ще доведе до лавина от фалшиви новини

На 28 март правителството на Сърбия взе решение информацията за коронавируса по време на извънредното положение да се пуска централизирано. Всяко публикуване на данни от „неоторизирани лица“ подлежи на санкция.

Това предизвика реакцията на двете сдружения на журналистите, които настояха правителството да изтегли спорната разпоредба, съобщи „Данас“, цитиран от БГНЕС. Според председателят на Независимото сдружение на журналистите Желко Бодрожич, правителственото решение за централизирана информация по въпроса за Covid-19 е нарушение на конституцията в частта за правото на гражданите да получават пълна и своевременна информация по въпроси от обществена важност. Благодарение на решението, кризисният щаб се превръща в цензор, който ограничава потока от информация, която трябва да достигне до обществото.

От Сдружението на журналистите заявиха, че забраната за предоставяне на информация за коронавируса ще доведе до разпространението на фалшиви новини.

„Бързото разпространение на фалшиви новини чрез социалните мрежи показва, че гражданите не вярват на журналистите и на медиите“, каза председателят на сдружението Владимир Радомирович. Той е на мнение, че качеството на информация би могло да се повиши, за да се засили доверието на обществото в медиите.

Междувременно в социалните мрежи се появиха съобщения, че много потребители на мобилните оператори в Сърбия са получили СМС от кризисния щаб с призив: „Ситуацията е драматична. Доближаваме се до италиански и испански сценарий. Молим ви, останете си вкъщи“.

Тези, както и други съобщения принудиха министъра на вътрешните работи Небойша Стефанович да напише в Туитър, че появилите се информации за предстояща 24-часова карантина не отговарят на истината. Той отрече също, че гражданите ще получават чрез СМС разрешение да излязат – информация, която правителството отрече през държавната РТС.

Реакция имаше и от Движението на свободните граждани (ДСГ), което осъди категорично решението на сръбското правителство и заяви, че въвеждането на цензура не е решение, а задълбочаване на проблема по начин, който затруднява и ограничава достъпа до информация. Предвидената възможност за наказателно преследване крие риск от злоупотреби и съдебно преследване на неудобни медии и журналисти, се казва в позицията на движението.

От там призоваха премиерът Ана Бърнабич да отмени решението в спешен порядък, тъй като то би могло да има последици в бъдеще, които са в противоречие с всички установени международни стандарти.

Сподели:

Коментари (0)

Тръмп отложи ударите по Иран срещу отваряне на Ормузкия проток

Тръмп отложи ударите по Иран срещу отваряне на Ормузкия проток

Той отбеляза, че САЩ са получили от Иран предложение, включващо 10 точки. "Смятам, че това е приложима основа, по която може да се преговаря", добави президентът на САЩ

Тръмп обмисля молба за удължаване на ултиматума към Иран, искат отстраняването му

Тръмп обмисля молба за удължаване на ултиматума към Иран, искат отстраняването му

Искането е отправено от пакистанския министър-председател Шехбаз Шариф чрез публикация в социалната мрежа X. В нея той подчертава, че усилията за разрешаване на кризата напредват „стабилно, уверено и мощно“, като призовава и Иран да отвори Ормузкия проток за същия период

Китайски ИИ насочва в реално време иранските ракети към американските бази в Близкия изток

Китайски ИИ насочва в реално време иранските ракети към американските бази в Близкия изток

Системата автоматично разпознава и маркира обекти, което позволява идентифицирането на военните обекти и техника на САЩ за минути, а не часове