24 Април, 2026

Сред освободените при размяната руснаци е Вадим Красиков, извършил нагло убийство в Берлин

Сред освободените при размяната руснаци е Вадим Красиков, извършил нагло убийство в Берлин

За Германия решението е било трудно

Германското правителство заяви, че не е било лесно да вземе решение да освободи от затвора Вадим Красиков - руснак, осъден за убийството на бивш чеченски боец в Берлин през 2019 г.

Освобождаването на Красиков беше част от размяната на 26 затворници, между Русия и 6 западни държави, сред които и кореспондентът на "Уолстрийт джърнъл" Еван Гершкович.

През февруари руският президент Владимир Путин намекна, че ще освободи Гершкович в замяна на Красиков, като нарече последния – „човек, който поради патриотични чувства е ликвидирал бандит в една от европейските столици".

Подобна размяна обаче беше трудна за Германия предвид наглостта на убийството, извършено на светло, на няколко минути пеша от парламента и офиса на тогавашния канцлер Ангела Меркел.

"Задължението ни да защитим германските граждани и солидарността ни със САЩ бяха важни мотиви", заяви правителството.

Президентът на САЩ Джо Байдън призна, че Германия е трябвало да направи значителни отстъпки, за да се постигне размяната на затворници.

Турция, която координира размяната, заяви, че 10 затворници, включително двама непълнолетни, са били преместени в Русия, 13 в Германия и трима в САЩ.

Германското правителство не потвърди колко негови граждани са били освободени в рамките на размяната. /БГНЕС


Сподели:

Коментари (0)

NYT: Войната в Иран изчерпа оръжейните запаси на САЩ до тревожно ниски нива

NYT: Войната в Иран изчерпа оръжейните запаси на САЩ до тревожно ниски нива

Пентагонът е използвал над 1200 прехващащи ракети „Пейтриът“, всяка на стойност над 4 млн. долара, както и повече от 1000 наземно базирани ракети Precision Strike и ATACMS

Туск: Русия може да нападне НАТО в рамките на месеци

Туск: Русия може да нападне НАТО в рамките на месеци

Полският премиер не е уверен, че САЩ ще бъдат готови да защитят Европа в случай на подобна атака. Той подчерта, че думите му не трябва да се приемат като скептицизъм относно член 5 на НАТО, а по-скоро като „надежда"

И Норвегия забранява социалните мрежи за ненавършилите 16 години

И Норвегия забранява социалните мрежи за ненавършилите 16 години

„Въвеждаме това законодателство, защото искаме детство, в което децата да могат да бъдат деца“, заяви премиерът Йонас Гар Стьоре