Рублата регистрира нов срив на фона на обсъжданията за налагане на ембарго върху вноса на руски петрол и газ в западните страни, съобщи Дойче веле. Руската валута се обезцени с повече от 10%.
На международните финансови пазари беше достигната рекордната стойност от 150 рубли за долар. Еврото през първата половина на деня се търгуваше за 152.8 рубли. Впоследствие курсът достигна 164 рубли за евро, съобщи Би Би Си.
По-рано държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън съобщи, че американската администрация обсъжда много активно с европейските си партньори възможността за отказ от вноса на руски петрол.
Аналогични мерки се обсъждат и в Япония.
В Европа се заговори и за ембарго върху вноса на газ от Русия.
В Германия обаче има съпротива срещу подобна рестрикция. Финансовият министър Кристиан Линднер се обяви против мярката. "Ако се откажем от доставките на петрол, газ и въглища от Русия, цените в Западна Европа и в света драматично ще нараснат заради очаквания дефицит.“ – заяви той. Същевременно министърът изрази съмнение, че въвеждането на такива санкции би ускорило приключването на войната в Украйна.


Коментари (0)