5 Декември, 2025

Станишев събира в София левите европейски премиери и лидери на партии

Станишев събира в София левите европейски премиери и лидери на партии

Сергей Станишев

Специален акцент на срещата ще бъде темата за Западните Балкани

На лидерска среща преди заседанието на Съвета на ЕС ПЕС ще събeре левите европейски премиери, комисари и лидери на партии на 16 май в София. Специален акцент ще бъде темата за Западните Балкани и затова на форума ще бъдат поканени и премиерите и лидерите на левицата от балканските държави. Ясната европейска преспектива пред тези страни е сред приоритетите на европейските социалисти.

Освен заседанието си в България днес левите лидери обсъдиха заключенията на Съвета и  приветстваха предложението на комисаря по икономически и финансови въпроси Пиер Московиси за по-строги данъчни правила за технологичните гиганти. Инициативата бе определена като първата важна стъпка към справедлива европейска данъчна система, в която големите многонационални корпорации плащат своя дял.

Относно проектозаключенията на предстоящия Съвет президентът на ПЕС Сергей Станишев, който бе домакин на срещата, заяви:

„Време е европейските лидери да погледнат ангажиментите, които са поели, по-отговорно. Ето защо сме предложили изчерпателен социален план за действие, с ясни цели за увеличаване на заплащането, намаляването на разликата в заплащането между половете, социална закрила за служителите в цифровия сектор и постоянна и всеобхватна младежка гаранция”.

Лидерите обсъдиха и позициите на социалдемократическите​ партии преди европейските избори през 2019 г. и поеха ангажимент за изготвяне на общи приоритет и​ за изборната кампания. 

​По време на срещата левите лидери носеха възпоменателни ленти по повод втората годишнина от терористичните атаки в Брюксел на 22 март 2016 г., когато 35 души загубиха живота си.
Сподели:

Коментари (0)

Радев трябва да бъде спрян! Поставя държавата в угода на Москва

Радев трябва да бъде спрян! Поставя държавата в угода на Москва

България се нуждае от национална отговорност, а не от партиен и политически егоизъм!

Правителство, синдикати и работодатели се споразумяха за Бюджет 2026

Правителство, синдикати и работодатели се споразумяха за Бюджет 2026

"Заплатите в сектор сигурност и отбрана се отвързват от средната заплата. С 450 млн. евро се намалява капиталовата програма. Разходите са в 40,1% от БВП на страната."

Желязков: Заделихме средства в бюджета за нова летателна техника за гасене на пожари

Желязков: Заделихме средства в бюджета за нова летателна техника за гасене на пожари

Сключени са договори за осигуряване на пожарни автомобили, безпилотни летателни средства, мобилни системи с голямо налягане и специализирано облекло