6 Декември, 2025

Стърджън атакува Тереза Мей: Отлагането на вота за Брекзит е "акт на жалко малодушие"

Стърджън атакува Тереза Мей: Отлагането на вота за Брекзит е "акт на жалко малодушие"

Никола Стърджън

По думите на първия министър на Шотландия британският премиер поставя интересите на Консерваторите пред съдбата на хората на Острова

Първият министър на Шотландия Никола Стърджън излезе с изявление, в което разкритикува остро британския премиер Тереза Мей, че поставя интересите на Консервативната партия преди интересите на хората и техния жизнен стандарт.

Коментарите на Стърджън бяха направени, след като Мей реши да отложи гласуването в Камарата на общините за споразумението ѝ с Европейския съюз за Брекзит, което първоначално беше насрочено за утре, съобщава news.bg.

"Ако приемем, че тези информации са точни, това е повратен момент и акт на жалко малодушие от страна на правителството на консерваторите, което излезе от пътя и сега се разпада в пълен хаос. Това е окончателно доказателство, че интересите на дълбоко разделената Консервативна партия означават далеч повече за премиера от работните места и стандарта на живот на хората. Това е непростимо бягане от отговорност, а британското правителство сега трябва да се маха от пътя и да позволи на други да поемат властта", подчерта Стърджън.

Тереза Мей ще говори пред британския парламент в 17:30 часа, като се очаква официално да обяви, че гласуването за нейното споразумение за Брекзит се отменя.

От своя страна премиерът на Ирландия Лео Варадкар заяви, че няма да има споразумение за излизането на Обединеното кралство от Европейския съюз без правно обвързващ защитен механизъм, който предотвратява твърдата граница на ирландския остров.

Варадкар повтори позицията на Европейската комисия, подчертавайки, че няма да е възможно да се възобновят преговорите за Брекзит. Той повтори, че споразумението, което вече е постигнато между двете страни, което включва защитен механизъм за ирландската граница, е "единственото споразумение на масата" за преговори.

Междувременно председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер настоя, че Брюксел няма да предоговаря споразумението за Брекзит с Лондон, потвърждавайки отново, че споразумението, което е на масата, е най-доброто и единствено възможно.
Сподели:

Коментари (0)

Награда за мир: Как ФИФА режисира новото шоу на Тръмп

Награда за мир: Как ФИФА режисира новото шоу на Тръмп

Тръмп и Инфантино използваха възможността за самореклама и маркетинг. В статута на ФИФА пише, че организацията трябва да е аполитична. Но ръководството ѝ тълкува това правило доста свободно, когато става въпрос за пари.

 Конгресът на ВМРО-ДПМНЕ преизбра Мицкоски за председател - нямаше други кандидати

Конгресът на ВМРО-ДПМНЕ преизбра Мицкоски за председател - нямаше други кандидати

Партийният лидер заяви, че „националната идентичност не е предмет на преговори, уважението към чуждите идентичности е ценност, но не за сметка на собствената“.

Кая Калас: САЩ остават най-големия съюзник на ЕС

Кая Калас: САЩ остават най-големия съюзник на ЕС

„Европа подценява силата си. По отношение на Русия, например, трябва да имаме повече доверие в себе си.“