Комисията по досиетата започна глобална проверка за принадлежност към тоталитарните комунистически служби на лицата, свързани с приватизацията по отраслови министерства, осъществена през 2000 г.
Това стана ясно днес от решение на независимия държавен орган, натоварен с осветяването на сътрудниците на Държавна сигурност и разузнавателните служби на БНА на ръководни постове в държавата след 10 ноември 1989 г., което е публикувано на сайта на институцията.
По закона за досиетата Комисията е длъжна да провери за принадлежност към тоталитарните служби членовете на управителните, контролните и надзорните органи на преобразувани и приватизирани държавни и общински предприятия и членовете на управителните, контролните и надзорните органи на дружества, както и еднолични фирми, еднолични търговци и физически лица, придобили акции или дялове в приватизирани държавни и общински предприятия или обособени части от тях.
Комисията по досиетата посочва, че проверката за приватизация по отраслови министерства през 2000 г. обхваща приватизирани държавни предприятия по 744 броя договори за приватизационна продажба, както и дружества, еднолични фирми, еднолични търговци и физически лица (купувачи), придобили акции или дялове в тях, пише desebg.com.
За 4 договора за приватизационна продажба не са открити всички необходими данни за двете страни, за 108 договора за приватизационна продажба не са открити всички необходими данни за купувачите по приватизационната продажба, а за 7 договора не са открити всички необходими данни за предмета на договор за приватизационна продажба.
Обект на проверка са 5 976 лица, от които 96 лица не подлежат на проверка, тъй като към юли 1991 г., когато официално е отменен Указа за Държавна сигурност, те не са били навършили пълнолетие и не са могли да бъдат вербувани.
За 578 физически лица не са открити всички необходими данни и за тях проверката продължава.
Поради големия брой на проверяваните лица Комисията по досиетата извършва множество частични по азбучен ред на техните малки имена.
Първата частична проверка е обхванала 288 лица, чиито малки имена започват с буквата А (решение №3-57 от 3 февруари 2026 г.).
От тях с принадлежност към комунистическите служби са установени общо 10 души.
Четирима от тях са починали и в тези случаи законът за досиетата забранява публичното оповестяване на техните данни.
Разкритите сътрудници са:
- Али Юмеров Мехмедалиев, член на Общо събрание - съдружник във фирма "ЗЕЛЕНИЧ 2000" АД - купувач по договор за приватизационна продажба на "ЗЕЛЕНИЧ" ЕАД, КОТЕЛ;
- Анастас Тодоров Бадев, член на управителен орган /Съвет на директорите/ на фирма "БОРИНО - ИНВЕСТ" АД - купувач по договор за приватизационна продажба на "ПОГЛЕДЕЦ" ЕАД, БОРИНО;
- Ангел Петров Ангелов, член на управителен орган /Съвет на директорите/ на фирма "ХРАНИНВЕСТ - ХРАНМАШКОМПЛЕКТ" АД, СТАРА ЗАГОРА - предмет на договор за приватизационна продажба;
- Андрей Веселинов Кехайов, член на управителен орган /Управителен съвет/ на фирма "ПРИСТА ОЙЛ" АД - купувач по договор за приватизационна продажба на "ПЧМВ" /ПОДДЪРЖАНЕ ЧИСТОТАТА НА МОРСКИТЕ ВОДИ/ ЕООД, ВАРНА;
Андрей Любенов Георгиев, член на управителен орган /Съвет на директорите/ на фирма Холдинг - "ДОВЕРИЕ - ОБЕДИНЕНИ ПРЕДПРИЯТИЯ" - купувач по договор за приватизационна продажба на "НОВОСЕЛСКА ГЪМЗА" АД, ВИДИН;
- Арто Кеворк Чиракян, член на управителен орган /Съвет на директорите/ на фирма "ЗЛАТНИ ПЯСЪЦИ" ЕАД, ВАРНА – предмет на договор за приватизационна продажба.


Коментари (0)