27 Май, 2026

Стив Уиткоф убеждавал Тръмп да хариже на Русия четирите украински области, Келог се противопоставил

Този разговор се е състоял малко след като руският преговарящ Кирил Дмитриев е посетил Вашингтон

Най-бързият начин да се сложи край на войната в Украйна е да се изпълни искането на Русия за „право на собственост“ върху четири украински области, които Кремъл официално анексира през 2022 година. Това  заявил специалният представител на Доналд Тръмп за Близкия изток и главен преговарящ с руснаците Стив Уиткоф по време на скорошна среща с бившия президент на САЩ.

Както съобщава Reuters, позовавайки се на двама американски служители и още петима души, запознати със ситуацията, подобен разговор се е състоял малко след като руският преговарящ Кирил Дмитриев е посетил Вашингтон. Идеята за предаване на украински територии на агресора Уиткоф вече е изказвал и преди — включително в интервю с Тъкър Карлсън миналия месец.

Обаче Кит Келог, който е назначен от Тръмп за негов специален представител по въпросите на Украйна, се е противопоставил на предложението на Уиткоф по време на същата среща. Той подчертал, че макар Украйна да е готова да преговаря по някои условия, свързани със спорните земи, тя никога няма да се съгласи Русия да притежава изцяло тези територии, съобщават два източника.

Според Reuters, срещата е приключила без Тръмп да вземе конкретно решение за промяна в стратегията на САЩ относно войната в Украйна. След това Уиткоф е заминал за Русия, където в момента провежда преговори.

Източниците на медията разкриват, че в екипа на Тръмп, и по-специално между Уиткоф и Келог, се засилват разногласията относно това как да се излезе от задънената улица между Украйна и Русия.

Уиткоф, дългогодишен приятел на Тръмп, който му е помогнал да постигне ключови дипломатически победи, е получил определена подкрепа от членове на Републиканската партия с антиукраински нагласи. Но предложенията му предизвикват възмущение сред други републиканци, които смятат, че администрацията на Тръмп прави твърде рязък завой към Москва, пише Reuters.

Преговори за мир в Украйна

Както писа УНИАН, в началото на април специалният представител на Кремъл Кирил Дмитриев е посетил Вашингтон, където е провел поредица от срещи с представители на президентската администрация. След това той заяви пред журналисти, че на тези срещи е обсъждано „възобновяване на диалога между Москва и Вашингтон“ и че е постигнат „значителен напредък“ по временно примирие в Украйна.

А днес в Москва пристигна специалният представител на Тръмп Стив Уиткоф. Известно е, че той ще води преговори директно с диктатора Владимир Путин.

Сподели:
Тръмп връща в Белия дом бивш главен прокурор с ключова AI мисия

Тръмп връща в Белия дом бивш главен прокурор с ключова AI мисия

След кратко оттегляне по здравословни причини, Пам Бонди поема стратегическата задача да чертае политиката на САЩ в областта на изкуствения интелект

Загина работник от експлозия в хартиен завод в САЩ, 9 души са в неизвестност

Загина работник от експлозия в хартиен завод в САЩ, 9 души са в неизвестност

Първоначално беше съобщено за химическа експлозия, но впоследствие инцидентът е определен като спукване на резервоар с голямо количество химически вещества

"Дипломация" в стил Медведев: ЕС има твърде много дипломати в Киев, време е за съкращения

"Дипломация" в стил Медведев: ЕС има твърде много дипломати в Киев, време е за съкращения

Безцеремонните заплахи на обичайният критик на Запада са отправени часове след предупреждението на Кремъл за масирани руски удари срещу украинската столица

Коментари (0)