18 Март, 2026

В Иран е екзекутиран шведско-ирански дисидент, Швеция осъди деянието

В Иран е екзекутиран шведско-ирански дисидент, Швеция осъди деянието

Хабиб Чааб беше осъден за "тероризъм"

Днес в Иран беше екзекутиран шведско-иранският дисидент Хабиб Чааб, след като по-рано беше осъден за "тероризъм". Иранската съдебна система обяви, че смъртната присъда на Чааб е изпълнена, предаде АФП.

Шведският външен министър Тобиас Билстрьом осъди екзекуцията: 
"Смъртното наказание е нечовешко и необратимо наказание и Швеция, заедно с останалата част от ЕС, осъжда прилагането му при всички обстоятелства", написа н Туитър Билстрьом, чиято страна към момента председателства Съвета на ЕС.

Той добави, че Стокхолм се е свързал с Техеран "и е поискал присъдата да не бъде изпълнявана".

Чааб беше задържан в Иран от октомври 2020 г., след като изчезна по време на посещение в Турция, преди да бъде изправен пред съда в Техеран, който не признава двойното му гражданство.

Осъден за "корупция" и ръководене на бунтовническа група, той е осъден на смърт на 6 декември - решение, отхвърлено от Швеция. Върховният съд на Иран потвърди присъдата през март.

Иранските власти обвиниха Чааб, че от 2005 г. насам е организирал нападения "под закрилата на две шпионски служби, включително Мосад и Сапо" - съответно израелската и шведската агенция. /БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

Иранските разузнавателни служби беснеят из цялата страна, разкрили  111 клетки на монархисти

Иранските разузнавателни служби беснеят из цялата страна, разкрили 111 клетки на монархисти

Извършени са редица арести на привърженици на Реза Пахлави, сина на шаха, който претендира за водеща роля в задграничното крило на опозицията

Гроси: МААЕ не знае какво става в новия ирански обект за обогатяване на уран в Исфахан

Гроси: МААЕ не знае какво става в новия ирански обект за обогатяване на уран в Исфахан

„Той е под земята, още не сме го посещавали“

Иранският президент Пезешкиан потвърди, че министърът на разузнаването е убит

Иранският президент Пезешкиан потвърди, че министърът на разузнаването е убит

„Подлото убийство на моя скъп колега Есмаил Хатиб, Али Лариджани и Азиз Насирзаде, заедно с членове на техните семейства и придружаващия ги екип, ни потопи в траур“