Столтенберг два дни след преизбирането на Ердоган: Шведското решение за НАТО е "абсолютно възможно"
Няма гаранции, но е абсолютно възможно да постигнем решение, заяви генералният секретар на НАТО
Решението за членството на Швеция в НАТО е "абсолютно възможно" преди срещата на върха на Алианса през юли, заяви генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг два дни след преизбирането на турския президент, който е противник на идеята.
"Няма гаранции, но е абсолютно възможно да постигнем решение и да дадем възможност за вземане на решение за пълноправно членство на Швеция дотогава", заяви генералният секретар Йенс Столтенберг пред репортери в Осло в навечерието на срещата на външните министри на НАТО в норвежката столица.
"Нямаме никакви гаранции. Разбира се, става дума за суверенни решения на националните парламенти, но моето послание е, че това е постижимо"", каза той.
Столтенберг заяви, че има "прозорец сега, особено след изборите в Турция и с конституирането на турския парламент".
"Разбира се, че е възможно и ние работим усилено това да се случи възможно най-скоро."
Турция и Унгария са единствените страни от НАТО, които все още не са ратифицирали кандидатурата на Швеция за членство.
Финландия официално се присъедини към алианса през април.
Турският президент Реджеп Тайип Ердоган, който беше преизбран в неделя за още един петгодишен мандат, обвини Швеция, че е убежище за "терористи", особено за членове на Кюрдската работническа партия (ПКК).
Столтенберг заяви, че е в "постоянен контакт" с турските власти, за да се опита да премахне последните пречки пред присъединяването на Швеция.
Още от Свят
NBC: Хегсет обмисля да се кандидатира за президент, обсъжда темата с близките си
Самият Хегсет отрече информацията като "абсолютно невярна"
Лиценз за Storm Shadow за Киев: защо Москва реагира с истерия?
Фактът, че Париж и Лондон се съгласиха да предоставят на Украйна лиценз за производство на Storm Shadow/SCALP, все още не означава, че производството на такива ракети ще започне бързо
37 са вече жертвите на руската атака в Киевска област, детонирал е склад за боеприпаси, поразени са 50 жилищни сгради
"Тези, които са допуснали това да се случи, трябва да бъдат подведени под отговорност за решенията си... Правилата са ясни: боеприпаси не може да се съхраняват в близост до домове или други жилищни райони." - каза президентът Зеленски