11 Август, 2026

Столтенберг към републиканците: НАТО е добра сделка за САЩ

Столтенберг към републиканците: НАТО е добра сделка за САЩ
Йенс Столтенберг, снимка: EPA/БГНЕС

Доналд Тръмп спъва помощта за Украйна

Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг заяви пред американските консерватори, че Алиансът е "добра сделка" за САЩ и създава работни места, докато вероятният кандидат за президент Доналд Тръмп подхранва съмненията за оказване на помощ на Украйна.

Столтенберг беше на посещение във Вашингтон, където се срещна с републикански законодатели, тъй като безизходицата в Конгреса възпрепятства отпускането на нова американска помощ за Украйна, която според президента Джо Байдън е от решаващо значение за борбата с близо двегодишната инвазия на Русия.

В речта си в консервативната фондация "Херитидж" Столтенберг изтъкна икономически аргументи, като заяви, че през последните две години американските производители на оръжие са изнесли 120 млрд. долара за европейските си съюзници и Канада, предаде АФП.

"Това, което произвеждате, осигурява безопасността на хората. Това, което съюзниците купуват, поддържа американския бизнес силен. Така че НАТО е добра сделка за Съединените щати." - каза генералният секретар на Алианса.

Той заяви, че само малка част от годишните военни разходи на САЩ са унищожили "значителна част от бойния капацитет на Русия".

"Подкрепата за Украйна не е благотворителност. Тя е инвестиция в собствената ни сигурност." - подчерта той.

"Украйна трябва да надделее. И тя може да го направи - но се нуждае от нашата постоянна помощ." - изтъкна Столтенберг.

По-късно той ще пътува до силно доминирания от републиканците щат Алабама, за да разгледа завода на Lockheed Martin, който произвежда противотанкови ракети Javelin за Украйна.

Тръмп, който е основен претендент за републиканската номинация и ще се изправи срещу Байдън през ноември, изрази съмнения относно помощта за Украйна и НАТО.

Бившият президент се намекваше за оттегляне от НАТО и заяви, че е несправедливо да се ангажират Съединените щати да защитават други членове на 31-членния алианс.

Той също така изрази възхищението си от руския президент Владимир Путин и постави под въпрос дали Украйна може да излезе победител от инвазията.

Столтенберг се срещна с най-високопоставения републиканец във Вашингтон, председателя на Камарата на представителите Майк Джонсън. В съвместно изявление, публикувано от НАТО, двамата заявиха, че алиансът е "добър за Европа и добър за Съединените щати".

"Обсъдихме важността на това да се отправи ясно, решително послание към президента Путин, че той няма да спечели агресивната си война в Украйна", се казва в изявлението.

Конгресът обаче продължава да е в задънена улица, като републиканците отказват да одобрят поисканите от Байдън 61 млрд. долара за Украйна, докато настояват за по-строги мерки срещу мигрантите по границата с Мексико. /БГНЕС

Сподели:
Вашингтон Поуст: Изведоха тайно Тръмп с военен самолет от Анкара

Вашингтон Поуст: Изведоха тайно Тръмп с военен самолет от Анкара

След края на срещата в Анкара, президентът на САЩ е заснет да се качва на стария Air Force One, но после тайно е бил прехвърлен с камион за кетъринг в друг, по-малък военен самолет, твърди Вашингтон Поуст

Унгария избира президент, фаворитът на управляващите е уволнен от Орбан

Унгария избира президент, фаворитът на управляващите е уволнен от Орбан

Андраш Бака беше отстранен от правителството на Виктор Орбан през 2011 г., 3 години преди изтичането на мандата му

Молдова обвини Русия след падането на дрон край украинската граница

Молдова обвини Русия след падането на дрон край украинската граница

Засегнатото село се намира близо до югозападната част на Украйна, по-специално до Одеска област, която същия ден беше подложена на масирана руска атака с ракети и дронове

Коментари (0)