25 Декември, 2025

Столтенберг: НАТО и САЩ трябва да засилят присъствието си в Арктика

Столтенберг: НАТО и САЩ трябва да засилят присъствието си в Арктика

Йенс Столтенберг

Заради засилената руска военна активност в региона

Необходимо е НАТО и САЩ да увеличат присъствието си в Арктика на фона на засилената руска военна активност в региона. Това заяви генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг в коментар за Welt am Sonntag.

"НАТО трябва да засили присъствието си в Арктика", посочва генералният секретар на Алианса, без да влиза в детайли.

Преди няколко дни по време на посещение в Канада Столтенберг отбеляза, че противодействието срещу Русия в Далечния север е стратегически въпрос за НАТО и Алиансът се нуждае от силно съюзническо присъствие в Арктическия регион.

Арктика е сфера на интереси за редица страни: САЩ, Дания, Финландия, Исландия, Канада, Норвегия, Швеция и Русия.

Значението му нараства поради изменението на климата. Въпреки че затоплянето в региона може да има катастрофални последици за световните морски нива, намаляването на леда отвори нови морски пътища и създаде възможности за производство на енергия.

Чрез дългата си арктическа брегова линия Русия оказва влияние върху региона, отчасти чрез разширяването на военното си присъствие. Така Москва обяви откриването на съветски военни бази в Арктика и инсталирането на модерни оръжия, включително свръхзвукови.

Китай също претендира за интереси в Арктика, наричайки себе си „държава в близост до Арктика“ и търси начини да разшири достъпа си./БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

Унижение за Путин на Коледа: Украйна e поела пълен контрол над Купянск

Унижение за Путин на Коледа: Украйна e поела пълен контрол над Купянск

Твърденията на руския диктатор, че Купянск вече е руски, бяха опровергани от самия Володимир Зеленски, който пък сподели, че се надява Путин да е умрял...

Взривове в Москва и старият рефлекс на Кремъл: виновни са британските служби

Взривове в Москва и старият рефлекс на Кремъл: виновни са британските служби

След взривовете в Русия кремълската пропагандна машина отново активира познатия наратив за „чуждия заговор“, в който Лондон и Киев се превръщат в универсално обяснение за вътрешната несигурност.

Секретна стенограма разкрива, че още преди 20 години Путин е имал апетити към Украйна

Секретна стенограма разкрива, че още преди 20 години Путин е имал апетити към Украйна

Националните архиви на САЩ са публикували секретен документ - разговор между диктатора Владимир Путин до 43-ия президент на Америка Джордж У. Буш, от който стават ясни имперските амбиции на Кремъл