8 Юни, 2026

Столтенберг предлага на Украйна "временен отказ" от територии

Йенс Столтенберг, снимка: архив - EPA/БГНЕС

Същевременно той подчерта, че е важно Украйна да получи гаранции за сигурност

Бившият генерален секретар на НАТО Йенс Столтенберг смята, че бързото приключване на войната в Украйна без териториални загуби е нереално и че за да се постигне мир може да се наложи Киев да се откаже от окупираните територии. По думите му, подобно решение ще бъде „временно“, пише изданието Welt.

 „Ако линията на прекратяване на огъня означава, че Русия ще продължи да контролира всички окупирани територии, това не означава, че Украйна трябва да се откаже от територията завинаги“, коментира Столтенберг.

Същевременно той подчерта, че е важно Украйна да получи гаранции за сигурност в замяна на временно отстъпване на територия. Това може да е членство в НАТО, но има и „други начини за въоръжаване и подкрепа на украинците“, продължава бившият генерален секретар на НАТО.

Пред Welt Столтенберг подкрепи искането на украинския президент Владимир Зеленски да не се отстъпва никаква територия на Русия при прекратяване на огъня, но смята това за малко вероятно с оглед на военната ситуация в Украйна.

„Нуждаем се от линия на прекратяване на огъня и, разбира се, в идеалния случай тази линия трябва да включва всички територии, които сега са под контрола на Русия. Но виждаме, че в близко бъдеще това не е напълно реалистично.“ – каза още бившият генерален секретар на НАТО.

Сподели:
Проект, свързан със зетя на Тръмп, застрашава присъединяването на Албания към ЕС

Проект, свързан със зетя на Тръмп, застрашава присъединяването на Албания към ЕС

Защитената зона Пише Поро-Нарта е едно от най-важните местообитания в Албания за мигриращи птици, включително фламинго

Вучич се филмира: Сърбия не би просъществувала и 48 часа, ако...

Вучич се филмира: Сърбия не би просъществувала и 48 часа, ако...

„Погледнете само обкръжението ни, и не говоря за великите сили. С тези инвестиции в армията защитаваме нашето небе и нашата земя и никой няма да посмее да ни нападне", казва той

Армения избра Европа - Пашинян съставя еднопартийно правителство

Армения избра Европа - Пашинян съставя еднопартийно правителство

Опозиционният алианс "Силна Армения" начело с руския бизнесмен от арменски произход Самвел Карапетян, взе едва 23,29 процента от гласовете

Коментари (0)