8 Юли, 2026

Столтенберг: Путин иска различна Европа, в която да решава какво да правят другите страни

Столтенберг: Путин иска различна Европа, в която да решава какво да правят другите страни
Йенс Столтенберг

Трябва да сме готови за продължителна конфронтация с Русия

НАТО трябва да се подготви за продължителна конфронтация с Русия, тъй като година след нахлуването в Украйна президентът Владимир Путин не показва никаква воля за мир - такова предупреждение отправи генералният секретар на Алианса Йенс Столтенберг, предаде Дарик с позоваване на агенция Франс прес.

"Трябва да сме готови това да трае дълго, може би много, много години", каза той в интервю за агенцията. 

"Президентът Путин иска една различна Европа, една Европа, в която да може да контролира съседите си, в която да може да решава какво могат да правят страните", добави 63-годишният норвежец в интервюто, дадено седмица преди първата годишнина от нашествието в Украйна.

След година боеве, взели десетки хиляди жертви в двата лагера, НАТО се опасява от нова руска офанзива. Трийсетте членки на алианса повече от всякога са решени да действат така, че Украйна да победи, увери Столтенберг.

"Ние сме тук, за да се уверим, че Украйна печели войната и за да ѝ доставяме оръжия, боеприпаси и подкрепата, от която се нуждае", заяви той.

"Ако президентът Путин спечели в Украйна, това ще е трагедия за украинците. Но ще е опасно и за всички нас, защото той и другите авторитарни ръководители ще бъдат убедени, че използвайки военна сила, могат да постигат целите си." - изтъкна генералният секретар на НАТО.
Сподели:
ЕП удари по проруската ос: започва проверка на путинското семейство, в която членува и „Възраждане“

ЕП удари по проруската ос: започва проверка на путинското семейство, в която членува и „Възраждане“

Проверката ще установи дали ЕСН действително защитава принципите на демокрацията, върховенството на закона и правата на човека – задължителни условия за всяка европейска политическа партия.

Линдзи Греъм: Украйна надмина всички очаквания – сега е моментът Путин да бъде принуден към мир

Линдзи Греъм: Украйна надмина всички очаквания – сега е моментът Путин да бъде принуден към мир

Сенаторът подчерта, че именно това лято е най-подходящият момент да бъде оказан максимален икономически и политически натиск върху Кремъл

Най-голямата руска петролна рафинерия спря работа след украинска атака

Най-голямата руска петролна рафинерия спря работа след украинска атака

Омският НПЗ се намира дълбоко в Сибир. Това е една от най-далекобойните украински атаки от началото на пълномащабната война

Коментари (0)