29 Декември, 2025

Столтенберг: Унгария да ратифицира членството на Швеция в НАТО без отлагане

Столтенберг: Унгария да ратифицира членството на Швеция в НАТО без отлагане

Йенс Столтенберг, Унгария, Швеция, НАТО

"Унгарското правителство е заявявало, че няма да е последният съюзник, който ще ратифицира присъединяването ѝ"

Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг призова Унгария да ратифицира "без по-нататъшно отлагане" спряната кандидатура на Швеция за присъединяване към алианса, предаде АФП.

Всички 31 членки на НАТО, с изключение на Турция и Унгария, са подкрепили искането на Стокхолм за членство.

"Унгарското правителство многократно е заявявало, че няма да бъде последният съюзник на НАТО, който ще ратифицира присъединяването на Швеция", заяви Столтенберг по време на разговорите си с президента на Унгария в Брюксел.

"Сега разчитам, че Унгария ще изпълни този ангажимент. Унгарският парламент трябва да гласува за ратификацията без по-нататъшно отлагане", посочи генералният секретар на НАТО.

Турският президент Реджеп Таип Ердоган официално внесе молбата на Швеция за членство в НАТО в парламента миналия месец.

Унгарският президент Каталин Новак, чиято роля е до голяма степен церемониална, заяви, че лично подкрепя кандидатурата на Швеция, но от унгарския парламент зависи дали ще я одобри.

"Някои от унгарските парламентаристи твърдят, че Швеция осъжда или е осъждала доста активно функционирането на унгарския парламент", каза Новак, която е близък съюзник на премиера Виктор Орбан.

Швеция и нейната северна съседка Финландия изоставиха дългогодишната си политика на необвързаност след нахлуването на Русия в Украйна през миналата година и поискаха да се присъединят към НАТО.

Финландия стана 31-ият член на НАТО през април. /БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

Зеленски: САЩ предлагат силни 15-годишни гаранции за сигурност, но Украйна се нуждае от по-трайни

Зеленски: САЩ предлагат силни 15-годишни гаранции за сигурност, но Украйна се нуждае от по-трайни

"Вече водим война и тя продължава почти 15 години. Затова наистина поисках гаранциите да бъдат за по-дълъг период.“

„Ледникът на Страшния съд“ в Антарктида е пред колапс с глобални последици

„Ледникът на Страшния съд“ в Антарктида е пред колапс с глобални последици

Мащабно срутване може да предизвика до 3,3 метра глобално покачване на морското равнище.

Китай започна военни маневри около Тайван

Китай започна военни маневри около Тайван

Китайската армия използва миноносци, фрегати, бомбардировачи, изтребители и дронове. Тайван изпрати свои кораби в зоните, където са забелязани китайски плавателни съдове.