5 Февруари, 2026

Столтенберг: Виновните за жестоката атака в Банска да бъдат изправени пред съда

Столтенберг: Виновните за жестоката атака в Банска да бъдат изправени пред съда

Йенс Столтенберг

Той е разговарял с предидента Османи

Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг заяви след срещата си с президента на Косово Вьоса Османи, че извършителите на терористичното нападение от 24 септември в село Банска трябва да бъдат подведени под отговорност.

"Недопустими бяха атаките през месец май и през септември в село Банска", заяви Столтенберг в коментар за нападенията срещу войски на КФОР в общините със сръбско мнозинство през месец май, при което бяха ранени 93-ма войници.

"Това е причината да увеличим присъствието си и да изпратим още 1000 военнослужещи в Косово. Разбира се, НАТО не е правоприлагаща институция, очаквам, че отговорните ще бъдат подведени под съд, това е моето послание още от месец май и то се повтори дори след случая през септември. Ще повдигна този въпрос и в Сърбия. Трябва да гарантираме, че този случай няма да се повтори." - добави Йенс Столтенберг.

Той подчерта, че подобни жестоки атаки са неприемливи, а заподозрените трябва да понесат отговорност. "НАТО реагира бързо, докарахме 1 хил. допълнителни военнослужещи в Косово и създадохме патрули в северната част на страната", уточни Столтенберг.

Той заяви, че е провел важна дискусия с предидента Вьоса Османи за ситуацията със сигурността в Косово и в региона: "През септември в Северно Косово избухна насилие, което породи опасения, че на Западните Балкани може да избухне по-широк конфликт." /БГНЕС


Сподели:

Коментари (0)

САЩ "възстановяват диалога" с руските военни

САЩ "възстановяват диалога" с руските военни

Активисти предупредиха, че прекратяването на договора за ядрените оръжия може да предизвика нова надпревара във въоръжаването между най-големите ядрени сили

The Guardian: Икономиката на Русия може да достигне точка на необратимост още през 2026 г. – 

The Guardian: Икономиката на Русия може да достигне точка на необратимост още през 2026 г. – 

"Смятам, че законите на икономическата гравитация могат да бъдат нарушавани само за ограничено време“, каза специалният пратеник на Европейския съюз по въпросите на санкциите Дейвид О’Съливан

Ще успее ли Китай да изтласка САЩ от Азия - докато Тръмп руши американското лидерство?

Ще успее ли Китай да изтласка САЩ от Азия - докато Тръмп руши американското лидерство?

Пекин се опитва да намали влиянието на САЩ в света