20 Декември, 2025

Стотици вярващи се включиха в литийното шествие в Бачковския манастир

Стотици вярващи се включиха в литийното шествие в Бачковския манастир

Снимка: БГНЕС

Поклонниците извървяха четирите километра от светата обител до местността Клувията, където е открита иконата

Стотици вярващи християни от цялата страна пристигнаха в Бачковския манастир, за да участват в традиционното литийно шествие с чудотворната икона на Света Богородица.

Шествието започна в 8.00 часа. Поклонниците в него извървяват пеш 4 км от светата обител до местността Клувията, където е открита иконата. Много от участниците в литийното шествие не идват за първи път. Те споделят за чудесата, които е извършила Богородица и се поздравяват с „Христос Воскресе!“.

Според преданието иконата е била скрита там, за да не попадне в ръцете на османските нашественици.  

Иконата на Света Богородица е открита през 1604 г. на втория ден от Великден, след което е пренесена в манастира и отново по необясними причини се е озовала в Клувията. 

Днес е Светли понеделник. Това е вторият ден от Великден, с който започва Светлата седмица. /БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

Игнажден е, започват родилните мъки на Божията Майка

Игнажден е, започват родилните мъки на Божията Майка

Денят е свързан с обичая "полазване" - от това кой ще влезе пръв в къщата се гадае каква ще бъде и следващата година

Арихамандрит Никанор: Неудобни въпроси преди посещението на Даниил при Вселенския патриарх

Арихамандрит Никанор: Неудобни въпроси преди посещението на Даниил при Вселенския патриарх

"Никога Св.Синод на БПЦ-БП, който държи духовната власт над нашата територия, и който отговаря само пред Вселенския или Всеправославния събор, не е определял патриарх Вартоломей за "разколник", "еретик", или "вършещ безобразия"."

Почитаме мъченика Бонифаций - светецът, избавил пияниците от порока

Почитаме мъченика Бонифаций - светецът, избавил пияниците от порока

Жития на светците