Корнелия Нинова и Румен Радев не могат да мелят брашно в една и съща мелница, не само за президентските избори които предстоят тази година но по принцип и въобще, заяви политологът доц. Стойчо Стойчев в предаването "Лице в лице" на btv.
"Това дава на България шанс да има една системна опозиционна партия. Иначе са само антисистемни. Едните в парламента са се окопали, другите отвънка викат: "Излезте , за да влезем ние". Така изглеждаха нещата през лятото сега биха имали малко по така... триизмерен вариант", обясни той.
В патриотичния сектор на България има жизненоспособен субект - ВМРО. При включването на Марешки в коалицията, НФСБ почва да губи патриотичния си облик и става по-друг тип субект - на протестната партия, смята Стойчо Стойчев.
По неговите думите му и Валери Симеонов, и Велесин Марешки са експресивни личности, действащи на терен.
"Патриотичната вълна на тема какво е традиция и семейство остава по-назад в сравнение с по-публични и ефектни изяви", каза още той.
"Обединението около Мая Манолова и Отровното трио са коалиция от старите муцуни, събрани около едно общо мото на президента, а неговата роля ще бъде ключова - дали ще ги припознае като своите хора в тези избори, дали ще ги целуне по главите и ще им помогне да влезнат в парламента или дали ще ги остави сами да се борят с неговата партия, БСП. Те взеха неговия лозунг не просто защото лозунгът им е хареса, а за да направят реверанс към него, като целят да получат малко от неговия авторитет, престиж и обществено одобрение", обясни доц. Стойчев.
Той допълни, че "Да, България" и ДСБ са автентични формации и според него късно са се дистанцирали от Отровното трио и от останалите.
"След това стана ясно кои са автентичните протестиращи за модерна държавност, кои са тези, които протестират заради самото протестиране и трупане на политически капитал", каза още той.
Още от България
Емилиян Гебрев: Сътрудничеството с Украйна в производството на дронове е важно за България
Украинската армия е най-силната в момента - "армия, която непрекъснато е в окопите и на фронта, с натрупан огромен опит и с непрекъснато снабдяване с боеприпаси"
Йотова клекна за втори път пред руския патриарх Кирил, но вече като президент
Илияна Йотова демонстрира, че мръсната руска война, православието и християнството разглежда единствено от русофилска и путинофилска гледна точката, а не като българофил, както повелява конституцията и поста, който заема
Величков: В ПП не знаем, че комитет ще издига Гюров за президент, Атанасов откъде знае?
"Бих посъветвал партийните лидери да не участват в този разговор в този момент, не им е мястото те да казват прави ли се изпълнителен комитет и кой е техният кандидат"