11 Юли, 2026

Стойчо Стойчев: Няма значение кой ще е служебен премиер, фокусът е върху успешния проект на Радев

снимка: стоп кадър от ТВ

Според него едва ли има партия, която да загуби сериозно от появата на новия политически проект на Румен Радев

Радев да бъде партньор с ПП-ДБ – естествено, че могат да намерят общи теми, по които да говорят. Повечето политици винаги са гледали да бъдат балансьори, да не влизат в остро противопоставянето. Темата за мафията и корупцията е благодатна, когато си в опозиция. Но Радев едва ли може нещо да направи. Пробваха се различни модели за борба с корупцията, промени се и Конституцията, но се видя, че никой не е доволен от реформите в посока преборване на мафията и корупцията.

Тази позиция изрази в ефира на Нова ТВ политологът проф. Стойчо Стойчев, който коментира новината от снощи – излизането на Румен Радев на политическия терен. 

Радев едва ли ще бъде категоричен - така е в изказа си, така ще е и в резултата. Защото когато дойде на власт, темите вече ще бъдат други, а не корупцията и мафията. Очевидно е, че всичко опира до съдебната система и какво би могъл той да направи, попита риторично Стойчев. 

Според него българската политика е повече емоционална, отколкото рационална. Очаква се Радев да управлява, независимо как ще спечели – с повече или по-малко, защото такава е обществената нагласа – той да управлява известно време. В сегашната ситуация никой няма да обжалва резултатите в предстоящите парламентарни избори, прогнозира политологът.

Стойчев смята, че не е особено важно кой ще бъде служебен премиер. Йотова няма за какво да се бори, защото тя ще изпълнява ролята на президент. И не смятам, че ще има колизия, защото фокусът сега е върху успешния проект на Румен Радев.

На въпрос кой ще загуби най-много от проекта на Радев, политологът не мисли, че някоя партиите е застрашена от появата на Радев. Основните политически лица ще намерят своята реализация по един или друг начин. Но това, което право впечатление е, че на последните избори изчезнаха 1 млн. избиратели. Дали появата на Радев ще мобилизира част от тях – ще видим. Но вероятно ще се вдигне официалната избирателна активност, макар да е трудно да преценим с колко ще бъде, посочи Стойчев.

Той предполага, че за Румен Радев има два варианта – да спечели мнозинство, но ще бъде в негов интерес и ако няма мнозинство, защото тогава ще може да се оправдава защо не се случват промените, които хората очакват...Що се отнася до технологията на изборите не е толкова важна. Сега важно е какви са желанията на избирателите, което ще направи на практика незначителни техническите детайли, обясни проф. Стойчо Стойчев. 

Сподели:
Огнян Минчев: Няма ден без гаф, няма ден без провал - много скъпо ще ни струва шушлякът на власт

Огнян Минчев: Няма ден без гаф, няма ден без провал - много скъпо ще ни струва шушлякът на власт

"Милиарди свръхдефицит, милиарди ненужни заеми на държавата, газ по 9 евро от Турция - при наличен по 3 евро от Гърция..."

Десислава Атанасова за справката на Демерджиев: Екселска таблица с невярно съдържание

Десислава Атанасова за справката на Демерджиев: Екселска таблица с невярно съдържание

"На 3 юли публикувах официални документи за пътуването си с граждански полет на турските авиолинии от летище София до летище Истанбул"

Почина космонавтът Александър Александров

Почина космонавтът Александър Александров

През 1988 г. Александър Александров участва в космическата мисия „Союз ТМ-5“ по програмата „Шипка“

Коментари (0)