12 Май, 2026

Стойчо Стойчев: Радев има голям авторитарен потенциал, иска да раздава и правосъдие

Стойчо Стойчев: Радев има голям авторитарен потенциал, иска да раздава и правосъдие

Стойчо Стойчев

Никой няма интерес от предсрочни избори, освен президента, посочи политологът

Доста динамични събития се случиха и се сбъдна мечтата на някои хора – да се получи социално напрежение, което да доведе до предсрочни избори. Това обясни в студиото на БНТ политологът Стойчо Стойчев.

Сили извън и в парламента искат предсрочни избори, за да могат да правят същите схеми, които прави Борисов. Да се сменят едни управляващи с други, за да имат достъп до фондовете, които да преразпределят…Да се качи на власт правителство на Радев или на Корнелия Нинова. За мен въпросът е да се формулира ясна алтернатива, която реално да смени модела на управление,  обясни тезата си политологът.

Толкова ли е належащо да се провеждат предсрочни избори, попита политологът. Никой няма интерес от това. Само Радев има интерес от предсрочни избори, защото той ще направи кабинет, който той ще ръководи през 3-4 месеца. А сега показа, че иска да раздава и правосъдие - казва, че има мутри в правосъдната система. Явно иска да няма правосъдна система и ако няма такава, кой ще съди – Радев, с одобрението на обществото? Заявките за авторитаризъм, в които обвинява Борисов, са собствени негови. Отдавна не съм виждал човек с толкова авторитарен потенциал, колкото има този човек, коментира политическият анализатор.

Протестиращите сега искат оставката на главния прокурор, който беше пакетиран към правителството. Самото влизане в президентската институция на хората им се видя в повече, не трябваше да го правят. Това отпуши напрежението, интензифицира тези протести. Хората искат прозрачност, отчетност – все искания, които са отправяне към съдебната система, изтъкна Стойчев. 

 
Сподели:

Коментари (0)

Протест срещу гастрола на путиниста Вадим Репин - пред зала "България", преди концерта

Протест срещу гастрола на путиниста Вадим Репин - пред зала "България", преди концерта

"В условията на продължаващата руска агресия срещу Украйна подобно участие не може да бъде замаскирано като културно събитие - Кремъл отдавна използва културата като оръжие на своята „мека сила“"

Радев назначи съдия от ВАС за заместник-министър на правосъдието

Радев назначи съдия от ВАС за заместник-министър на правосъдието

Съдия Ива Кечева става първият назначен заместник на новия правосъден министър Николай Найденов

Терзиев уволни назначения от него шеф на "Гробищни паркове" - за злоупотреби

Терзиев уволни назначения от него шеф на "Гробищни паркове" - за злоупотреби

Установено е незаконосъобразно и непрозрачно изразходване на публични средства, неспазване на бюджетната дисциплина, назначаване на лица без необходимото образование и стаж, както и липса на контрол при обработка на лични данни