7 Юни, 2026

Свети мъченик Артемий

Свети мъченик Артемий

Католическата църква в България почита паметта на света Ирина

За свети мъченик Артемий древните предания съобщават, че произхождал от знатно римско семейство, бил сенатор по звание и отговарял за цялото царско имущество при император Констанций.

Артемий започнал службата си във войските на благочестивия император Константин Велики. Когато заедно с императора видял на небето чудното знамение на светия кръст, той се утвърдил в християнската вяра и станал верен слуга на Константин и целия му дом. След смъртта на Константин, останал при сина му Констанций като негов най-добър приятел и царят му възлагал почетни поръчения. Така например, когато Констанций научил от един епископ, че телата на Христовите апостоли Андрей и Лука са погребани в Ахаия, той поръчал на Артемий да пренесе тези скъпоценни съкровища в Константинопол. Изпълнявайки царското повеление, той с големи почести пренесъл мощите на светите апостоли в царстващия град и за това получил от царя повишение - царят го направил дукс и августалий на Египет. Артемий заживял там, благоугаждайки на Бога. Разпространявайки честта и славата на името на Иисус Христос.

Когато навласт дошъл Юлиан, започнал да възстановява езичеството в империята. Много християни, изповедници на правата вяра, загинали мъченически. Ревностен християнин, Артемий възнегодувал срещу императора. Разярен, Юлиан го подложил на жестоки мъчения и го осъдил на смърт.

Св. Артемий бил посечен с меч в 361 година.

Католическата църква в България почита паметта на света Ирина.
Сподели:
Лъв XIV в Испания: Притеснен съм за Украйна! Сексуалните злоупотреби в Църквата са  незараснала рана

Лъв XIV в Испания: Притеснен съм за Украйна! Сексуалните злоупотреби в Църквата са незараснала рана

На Държавния павилион папата бе посрещнат от крал Фелипе VI и кралица Летисияпридружена от испанския министър-председател Педро Санче

Днес са Петрови заговезни

Днес са Петрови заговезни

Продължителността на Петровия пост е различна в зависимост кога е било Възкресение Христово. Започва винаги от неделята след Петдесетница

Тръмп стана „Велик кръстоносец“: Патриарх Теофил връчи най-високото си отличие на американския президент

Тръмп стана „Велик кръстоносец“: Патриарх Теофил връчи най-високото си отличие на американския президент

Йерусалимският патриарх се срещна с американския президент, когото удостои с най-високото отличие на Ордена на кръстоносците на Гроба Господен, за да обсъдят съдбата на християнските общности в Близкия изток

Коментари (0)