11 Януари, 2026

Страдащите от мигрена са с много висок риск от инсулт

Страдащите от мигрена са с много  висок риск от инсулт

Снимка: архив

Вероятността от мозъчен удар се увеличава със 70% при тези, които страдат от хронично болезнено главоболие

Милиони хора, страдащи от мигрена, са изложени на повишен риск от потенциално смъртоносен инсулт - това показват данните от проучване, цитирано от списание Stroke, Мейл онлайн и Дарик.

Финландски изследователи са анализирали здравните данни на повече от 1000 възрастни под 50-годишна възраст и са установили, че вероятността от мозъчен удар се увеличава със 70% при тези, които страдат от хронично болезнено главоболие.

Мигрените, които засягат около 10 милиона души само във Великобритания, не се смятат за традиционен рисков фактор за инсулт. Авторите на доклада обаче призовават медиците да питат пациентите си дали страдат от мигрена.

Новото изследване е направено след необичайното нарастване на броя на инсултите при хората под 50-годишна възраст през последните години. Инсултите сред мъжете на възраст под 39 години са се увеличили с почти една четвърт през последните две десетилетия - тенденция, която оставя учените в недоумение.

В новото изследване изследователите са проучили потенциалните рискови фактори при млади хора за исхемични инсулти, които възникват при блокиране на кръвоснабдяването на мозъка.

Учените от Университетската болница в Хелзинки са проявили интерес най-вече към инсулти, които нямат очевидна медицинска причина - като високото кръвно налягане. За тази цел те са проучили 523 души, преживели инсулт, и са ги сравнили с 523 здрави индивиди.

Те са отчели традиционните рискови фактори за инсулт, като високото кръвно налягане, и „нетрадиционните“ фактори, като мигрената.

Учените се установили, че всеки нетрадиционен рисков фактор е свързан със 70-процентно покачване на риска от инсулт. За разлика от тях известните рискови фактори увеличават риска от инсулт само с 41%.

Изследователите са изчислили, че т. нар. мигрена с аура - когато болката в главата е придружена от зрителни смущения, е била налице при около 23% от хората, които са получили инсулт.

Този процент обаче нараства до 46% сред подгрупа пациенти с често срещано сърдечно заболяване, наречено patent foramen ovale, при което се наблюдава дупка между горните камери на сърцето. Тази дупка се среща при всички бебета по време на развитието им в утробата. Обикновено тя се затваря скоро след раждането, но това не се случва при един от всеки четирима души. Тя се смята за общо взето безвредна, но е известно, че пациентите с това състояние са изложени на по-висок риск от инсулт.

 

Сподели:

Коментари (0)

Учени откриха в смъртоносна отрова лек срещу инфаркти и инсулти

Учени откриха в смъртоносна отрова лек срещу инфаркти и инсулти

Австралийски учени превръщат протеин от отровата на смъртоносен паяк в потенциално животоспасяващо лекарство, което намалява уврежданията при инфаркти и инсулти

При депресията движението е не по-малко ефектно от терапията и лекарствата

При депресията движението е не по-малко ефектно от терапията и лекарствата

Наблюдението установява, че по отношение на намаляването на симптоми като липса на енергия, тъга, проблеми със съня и чувство на безнадеждност, има незначителна или никаква разлика между физическите упражнения и утвърдените методи на лечение

Двама с шанс за живот с бъбреци от донор, благодарение на близките на 69-годишен

Двама с шанс за живот с бъбреци от донор, благодарение на близките на 69-годишен

Експлантацията на органите беше извършена от специализиран екип на ВМА – София, с помощта на координатора по донорство д-р Радослав Неделчев и заместник-координатора по органодонорство и председател на комисията по установяване на мозъчна смърт към МБАЛ – Силистра д-р Данчо Данаилов