17 Юли, 2026

Стрелча на бунт заради картел на розопроизводителите, търси помощ от парламента

Стрелча на бунт заради картел на розопроизводителите, търси помощ от парламента

Кметът на Стрелча Стойно Чачов обяви война на картела на розопроизводители и на собствениците на розоварни. Преди малко той излезе от спешна среща с председателя на Народното събрание Цвета Караянчева. Хората в района на Стрелча са бесни, защото тази година изкупната цена на килограм гюл е 2,50 лева, а миналата година цената е варирала от 4,50 до 6 лева.  В региона на Стрелча, който е най-големият производител на гюл в България, с отглеждат 6000 декара рози. Това е и основното препитание на местните.  Чаччов реагира остро, след като преди 2 седмици асоциацията на розопрозиводителите и босовете на розоварни са се събрали и са решили 2,50 лева да е изкупната цена на килограм. Мотивите им са, че не са продали миналогодишната си реколта. Чачов обаче смята, че това е проблем и то огромен и касае не само Стрелча, а целия регион на Подбалкана, където се отглеждат традиционно рози. След изразеното недоволство от кмета, Цвета Караянчева е обещала в сряда да се събере парламентарната комисия по земеделие и да бъде обсъден проблемът.

Днес Чачов подаде писма до ресорната комисия с председател Десислава Танева и до КЗК. Стрелчанци се канят да излязат на бунт, ако проблемът им не бъде решен и цените на килограм на цвят не се завишат.


Сподели:
Бюджетът „Радев“ поставя под въпрос самата устойчивост на държавните финанси

Бюджетът „Радев“ поставя под въпрос самата устойчивост на държавните финанси

Дефицит от 5,7% от БВП, нов дълг до 10,1 млрд. евро и капиталови разходи над 9 млрд. евро очертават модел, който разчита повече на заемно финансиране, отколкото на реформи и фискална стабилност.

Божанов: Щом няма да сме в Коалицията на желаещите, явно основаваме Коалиция на назландисващите се

Божанов: Щом няма да сме в Коалицията на желаещите, явно основаваме Коалиция на назландисващите се

"Трябва да засилим автоматизирания контрол. В НЗОК има достатъчно бази  данни и чрез изкуствен интелект и ясни правила да бъдат откривани аномалии"

Анализатор: Кабинетът нарочно излъчва разнопосочни послания във външната политика - това работи само до един етап

Анализатор: Кабинетът нарочно излъчва разнопосочни послания във външната политика - това работи само до един етап

"За съжаление, това води не само до объркване, но и до отблъскване на чуждите партньори на България"

Коментари (0)