5 Декември, 2025

Александър Стуб: Мирът в Украйна едва ли ще бъде справедлив

Александър Стуб: Мирът в Украйна едва ли ще бъде справедлив

Скрийншот

Президентът на Финландия увери, че Европа работи за запазването на независимостта, суверенитета и териториалната цялост на Украйна.

Президентът на Финландия Александър Стуб заяви, че всяко споразумение за прекратяване на войната в Украйна едва ли ще отговаря на всички условия за справедлив мир. Това мнение той изрази в интервю за финландския канал MTV Uutiset.

„Реалността е такава, че ние, финландците, също трябва да се подготвим за момента, когато мирът бъде постигнат, и че всички условия за справедлив мир, за които говорихме толкова много през последните четири години, едва ли ще бъдат изпълнени“, каза Стуб.

Президентът на Финландия увери, че Европа работи за запазването на независимостта, суверенитета и териториалната цялост на Украйна. Въпреки това той е убеден, че „мирът може да бъде добър, лош или някакъв компромис“.

Стуб добави, че е бил разочарован от първоначалния 28-точков „мирен план“ на САЩ, оповестен през ноември. Той изрази скептицизъм, че Русия ще приеме актуализираните условия на това споразумение.

По-рано The Wall Street Journal съобщи, че петчасовата среща на президента на Русия Владимир Путин с пратениците на САЩ Стив Виткоф и Джаред Кушнер в Кремъл е приключила без споразумение за прекратяване на войната. Изданието подчерта, че тази среща не е премахнала основния „камък на раздора“ в мирните преговори.

Освен това съветникът на руския президент Юрий Ушаков, присъствал на срещата, заяви, че териториалният въпрос е един от най-важните за Москва, но страните засега не са успели да постигнат компромис.

Сподели:

Коментари (0)

Украйна порази едно от най-големите химически предприятия на Русия

Украйна порази едно от най-големите химически предприятия на Русия

„Заводът е критично важна част от военно-промишления комплекс на врага с производствен капацитет над 1 милион тона амоняк и до 1,4 милиона тона амониева селитра годишно", съобщи Генералният щаб на Въоръжените сили на Украйна

Главнокомандващият: НАТО се стреми да бъде по-проактивна пред руските хибридни атаки,  да създаде дилеми за Кремъл

Главнокомандващият: НАТО се стреми да бъде по-проактивна пред руските хибридни атаки, да създаде дилеми за Кремъл

Европейските страни алармираха за нарастваща вредна активност от страна на Русия, включително саботаж на железопътни линии в Полша, палежи и кибератаки

Белият дом: 7 украински деца са върнати от Русия със съдействието на Мелания Тръмп

Белият дом: 7 украински деца са върнати от Русия със съдействието на Мелания Тръмп

Първата дама на САЩ уверява, че нейната привързаност към осигуряването на безопасното връщане на децата при техните семейства е непоколебима.