2 Февруари, 2026

"Суджукгейт" стигна до Върховния касационен съд

"Суджукгейт" стигна до Върховния касационен съд

Живко Мартинов

Живко Мартинов e изнудвал предприемача Антон Проданов от февруари 2011 г. до февруари 2012 г.

Делото срещу бившия депутат от ГЕРБ Живко Мартинов, станало известно като "Суджукгейт" стигна до Върховния касационен съд. Долните две инстанции определиха 2-годишна условна присъда на Мартинов, признавайки го за виновен, че е изнудвал бизнесмен да му достави един тон суджук, който уж бил за премиера по онова време Бойко Борисов.

Според обвинението бившият депутат от Добрич е изнудвал предприемача Антон Проданов от февруари 2011 г. до февруари 2012 г. и през това време на четири пъти поискал да му доставя по един тон суджук, а веднъж добавил и 60 кг. пастърма и филе "Елена". Преди това му искал по-малки количества от 30-40 кг, които Проданов предоставял безвъзмездно за мероприятия на ГЕРБ в Добрич.

Първата инстанция обаче го призна за виновен само за една доставка на един тон суджук през ноември 2011 г. Цената на този суджук е 8870 лв. За нея Мартинов казал на Проданов, че е за "високи хора" в ГЕРБ и ако не я изпълни, ще му съсипе бизнеса, защото вече бил вкаран в списъка на бизнесмените, които трябва да дават. Мартинов уверил, че нямало нищо по-лесно от това да изпрати данъчните да му разбият бизнеса и че когато реши, може и да го вкара в ареста. Като втора инстанция апелативният спецсъд "добави" към вината на подсъдимия и това, че е принудил Проданов да предостави 30 кг телешка пастърма на стойност 407 лв. и 30 кг филе "Елена" на стойност 230 лв. Долните инстанции отхвърлиха и иска от над 36 хил. лв., предявен срещу Мартинов от Проданов.

Върховният съд ще се занимава с делото както по искане на Мартинов, така и по протест на прокуратурата и жалба на Проданов, който е граждански ищец и обвинител в процеса, съобщи преди време ВКС.

Мартинов настоява да бъде оправдан, или делото да бъде върнато за ново гледане на спецсъда заради съществени нарушения. Проданов не е доволен, че по част от обвиненията Мартинов е оправдан, настоява да бъде уважен искът му, а подсъдимият да бъде наказан по-строго, включително и с глоба и конфискация.

В протеста си прокуратурата твърди, че е нарушен законът и наказанието е явно несправедливо. Затова искат делото да се върне за ново гледане. Пред апелативния спецсъд прокуратурата пледираше Мартинов да бъде вкаран за 8 години в затвора. Втората инстанция обаче подчерта, че няма доказателства, които да отегчават вината на Мартинов, за да бъде увеличено наказанието му. Освен това са минали 10 години от извършеното престъпление, подсъдимият е с чисто съдебно минало и безукорно поведение в хода на делото. 
Сподели:

Коментари (0)

ОМО „Илинден“ опита да се легализира като неправителствена организация, отрязаха ги

ОМО „Илинден“ опита да се легализира като неправителствена организация, отрязаха ги

Учредителите са определили сдружението като обединение в частна полза, а същевременно набелязаните цели и средства за тяхното постигане са отправени към неограничен кръг правни субекти.

Европол и България разбиха престъпна мрежа за контрабанда на мигранти

Европол и България разбиха престъпна мрежа за контрабанда на мигранти

Мрежата е функционирала по пирамидален модел, като участниците са изпълнявали различни роли. Ядрото ѝ, базирано в София, е било съставено основно от български и сирийски граждани.

Асен Василев губи делото срещу Тошко Йорданов за 250 000 лева - съдеше го за злепоставяне

Асен Василев губи делото срещу Тошко Йорданов за 250 000 лева - съдеше го за злепоставяне

Йорданов заяви, че в миналото Асен Василев е откраднал интелектуална собственост от фирма. Доказателствата сочат, че твърдението му е вярно. Междувременно Василев е създал пречки за събирането на доказателства, Сега лидерът на ПП е осъден да плати на Йорданов 5779 евро, за съдебни разноски.