25 Януари, 2026

Сунак настоява до юли НАТО да разработи гаранции за сигурността на Украйна

Сунак настоява до юли НАТО да разработи гаранции за сигурността на Украйна

Риши Сунак

НАТО трябва да завърши изготвянето на гаранции за сигурността на Украйна до юли, за да могат съюзниците да ги обсъдят на срещата на върха във Вилнюс. Това обяви министър-председателят на Великобритания Риши Сунак в интервю за Bloomberg, цитиран от РБК-Украйна.

Британският лидер подкрепи желанието на Украйна да стане член на НАТО. Той обаче подчерта, че Алиансът трябва да разработи гаранции за сигурност на страната.

"Трябва да помислим как ще защитим сигурността на Украйна в бъдеще. Това е разговор, който вече трябва да започнем, защото срещата във Вилнюс е добро място за завършването му", подчерта Сунак.

Британският премиер също призова съюзниците да увеличат военната помощ за Украйна, по специално като осигурят далекобойни оръжия, повече артилерия, танкове и системи за противовъздушна отбрана.

По думите му повратната точка във войната вече е започнала, така че Украйна се нуждае от повече оръжия, за да спечели предимство.

На 11 и 12 юли в столицата на Литва ще се проведе срещата на върха на НАТО, където ще се срещнат лидерите на страните-членки на Алианса.
Сподели:

Коментари (0)

Хиляден протест в Париж заради смъртта на арестуван мавритански работник

Хиляден протест в Париж заради смъртта на арестуван мавритански работник

Демонстрантите се събраха пред приюта в североизточната част на столицата, където 35-годишният Ел Хасен Диара е живял и пред който е бил насилствено арестуван от полицията в нощта на 14 януари

Обама: Убийството в Минесота е трагедия, атакуваща американските ценности

Обама: Убийството в Минесота е трагедия, атакуваща американските ценности

„Смъртта на Алекс Прети е разбиваща сърцето трагедия. Тя също така трябва да бъде сигнал за събуждане за всеки американец, независимо от партията."

Иран е без интернет, доклад твърди, че жертвите може да са над 30 000

Иран е без интернет, доклад твърди, че жертвите може да са над 30 000

Публикацията на „Тайм“ отбелязва, че по-голямата част от смъртните случаи са настъпили на 8 и 9 януари, когато властите са потушавали протестите с най-голяма сила