12 Декември, 2025

Почитаме свети свещеномъченик Власий, епископ Севастийски

Почитаме свети свещеномъченик Власий, епископ Севастийски

Жития на светците

11 февруари

Свещеномъченик Власий, епископ Севастийски живял в областта Кападокия - Мала Азия и бил епископ на град Севастия. По време на жестокото гонение при Диоклетиан почти не останали християни в града, затова Власий се оттеглил в една пещера на планината Аргеос.

Там само дивите зверове ставали свидетели на неуморните му молитвени трудове и строго въздържание. С голяма любов Божият угодник посрещал дивите животни и се грижел за тях, затова го почитаме като техен покровител.

Св. Власий пострадал мъченически след нечовешки мъчения в 316 г., при царуването на Ликиний. Преди мечът да посече главата му, той се помолил за целия свят и за тия, които след смъртта му ще почитат неговата памет (11 февруари).

Сподели:

Коментари (0)

Днес честваме св. Даниил

Днес честваме св. Даниил

Свети Даниил бил чудотворец и помагал на хората в беда.

Днес почитаме св. Ана – покровителка на майките

Днес почитаме св. Ана – покровителка на майките

На 9 декември православната църква чества зачатието на Света Анна – майката на Богородица и покровителка на брака, семейството и майчинството. Разберете традициите, народните вярвания, забраните за жените, символиката на растящия ден и най-дългата нощ, както и кои имена празнуват имен ден на този важен християнски празник.

Русия строи църкви в прослава на войната, клирът призовава за смърт на бойното поле, вместо "в леглото"

Русия строи църкви в прослава на войната, клирът призовава за смърт на бойното поле, вместо "в леглото"

С множеството нови инициативи в цяла Русия се цели легитимиране ва руската завоевателна политика чрез църквата - като се постани знак на равенство между православието и войната.