24 Май, 2026

Почитаме ученик на свети Йоан Златоуст, пренесъл Христовото учение от Изток в Марсилия

Почитаме ученик на свети Йоан Златоуст, пренесъл Христовото учение от Изток в Марсилия

Жития на светците

29 февруари

Преподобни Йоан Касиан живял в края на IV век и първата половина на V век. В това време духовното просвещение било най-вече разпространено на Изток. Там също така се развивал с всичката си сила подвижническият живот. Пустините и планините били заселени от свети иноци, чиито славни имена се почитали от целия християнски свят.

Стремейки се към духовен живот, Касиан напуснал своето отечество Рим и дошъл на Изток. Той поживял известно време в Скитската пустиня, във Витлеем приел монашество, обиколил всички пустини и обители в Тиваида. В Цариград той слушал свети Йоан Златоуст и след няколко години се върнал в Рим. Това било през време на гонението против Йоан Златоуст. Касиан бил един от неговите възторжени почитатели и смели защитници.

След известно време той се преселил в Галия (Франция) в град Марсилия и пръв въвел в тази страна монашески общежителен живот по примера на Изтока.

Преподобни Касиан написал много книги, чрез които запознал западните християни с духа и правилата на източните иночески обители, изложил беседите на пустинническите отци за разни духовни предмети и опровергал лъжеученията. Той умрял в 435 година.

Сподели:

Коментари (0)

Тайни камери и сенки от подземния свят около избора на сръбския патриарх

Тайни камери и сенки от подземния свят около избора на сръбския патриарх

Едно разследване на Азхар Каламуич от Центъра за разследваща журналистика (CIN) – независима балканска медийна организация, специализирана в разследвания, базирани на документи и изтекли комуникации

Отвъд болката и проклятията: Свещеният подвиг на мъченик Василиск

Отвъд болката и проклятията: Свещеният подвиг на мъченик Василиск

Жития на светците

Папата: Нито една държава, която измерва успеха само със силата, не може да е хуманна

Папата: Нито една държава, която измерва успеха само със силата, не може да е хуманна

"Христовата любов към най-нисшите и забравените изисква от нас да отхвърлим всяка форма на егоизъм, която прави бедните и уязвимите невидими", подчерта главата на Римокатолическата църква