5 Декември, 2025

Светла Сряда е, почитаме Йоан Богослов

Светла Сряда е, почитаме Йоан Богослов

снимка: архив

Според народната традиция на днешния ден се изпълняват ритуали за плодородие и срещу болести

Днес е Светла сряда - третият ден от Светлата седмица, която наричат още Празна сряда.

Църквата почита Свети Йоан Богослов, един от любимите ученици на Исус Христос, който пръв повярвал във Възкресението му. След възкресението си Господ се явявал много пъти на своите ученици, пръв го познал Йоан. 

В народния календар денят е свързан с изпълняването на ритуали за плодородие, за дъжд, предпазване от градушка и лоши болести. 

Често през тази дни стопанките повторно боядисвали яйца, които раздавали за душите на починали близки. Според древно поверие раздаването на червените яйца предпазвало душите на мъртвите от превъплъщаване.

На третия ден след възкресение сред рупците в Странджа се изпълнява ритуалът Мара Лишанка, а в Дупнишко – Ладино хоро, в които участват само девойки и млади булки.

В играта Ладино хоро девойките се залавят в кръг, а две от тях държат кърпа над веригата. На три пъти те разсичат хорото и всяка мома се провира през арката от кърпи. Наоколо другите пеят песен, която е адресирана към последната мома в редицата и в нея предричат за какъв момък ще се омъжи тя - за коняр, за овчар, за говедар. 

При обичая Мара Лишанка се взимат от три млади булки по един чехъл с различен цвят и се напъхват един в друг. Така се оформя кукла, наречена Мара Лишанка, забражда се и се накичва като булка със сребърни невестински накити - титрици. След това се избира мома, която трябва да е лазарувала и да има живи родители. С обредни песни момите отиват в средата на селото и се разделят в две редици, хванати за ръце. Две по две девойките започват диалог с Мара Лишанка - с момата, която носи куклата, и пеят песен. Мара Лишанка им отговаря и диалогът продължава, като си предават куклата една на друга. После момите, придружени от ергени и други жени и мъже от селото, отиват на реката, "окъпват" куклата, измиват си лицата и се връщат в селото. 

Обичаят Мара Лишанка се изпълнява за осигуряване на дъжд и плодородие, но и да се предпазят момите да не ги залюби змей, както и да раждат деца булките.

По време на Светлата седмица не се извършват венчавки, тъй като това са празнични дни, посветени на Христовото възкресение и никакви други тържества не са редни. 

 

Сподели:

Коментари (0)

Даниил отказа участие в голям форум за религиозния диалог на Балканите

Даниил отказа участие в голям форум за религиозния диалог на Балканите

Мотивите за решението не са ясни. БПЦ изобщо не планира да изпрати свой представител на форума „Процесът от Акаба – междурелигиозен диалог на Балканите“, където ще присъстват духовни лица от целия Балкански полуостров.

Днес честваме свети Сава - орисникът на българските девойки

Днес честваме свети Сава - орисникът на българските девойки

В народната традиция празникът съвпада с раждането на Новата година, на надеждата за здраве и берекета, хапваме мекици за здраве

Честваме света Варвара - мъченицата, която победи страха и стана  закрилница на децата

Честваме света Варвара - мъченицата, която победи страха и стана закрилница на децата

В народните традиции празникът е известен като "Женска Коледа"