15 Януари, 2026

Светослав Малинов: Реториката срещу ГЕРБ се изхаби, трябва ни стабилно правителство, за да не слушаме как Крим е руски

Светослав Малинов: Реториката срещу ГЕРБ се изхаби, трябва ни стабилно правителство, за да не слушаме как Крим е руски

Светослав Малинов, снимка: БГНЕС

"ГЕРБ има да наваксва с оглед на последните 10 години. Правителствата на Борисов отказаха да направят някои неща за енергийната ни независимост. Има тежко разделение в обществото и партиите го изразяват. Тази поляризация се удвои. В момента разделението е за или против помощ за Украйна. Аз се надявам да надделеят обединителните сили. Тази кампания ще е по-спокойна, защото мисля, че и самите партии осъзнават, че трябва да се правят компромиси. Предишната кампания беше конфронтационна и обрече създаването на правителство. Избирателите имат повече изисквания към ГЕРБ, които управляваха дълго време и не смениха лидера си". Това заяви политологът Светослав Малинов пред БНТ. 

"Видяха се няколко недостатъка на конституцията и не знам защо не бяха критикувани. Промяната трябва да дойде чрез партии. Не мога да съм сигурен, че тези, които идват, са същите като онези, които са управлявали, защото не са били във властта. Тръгнете ли по линията кой какво казва и как нарича другия, стигате до задънена улица. Българите не са доволни от това, какво представлява държавата ни в момента. Виждаме колко е нелепа функцията на служебния кабинет, който създава илюзията, че президентът узурпира властта, а това не е така, защото той спазва конституцията. Темата с американското влияние в някои държави се дъвче от 60 г. Партии като "Възраждане" нямат дори средносрочен план, за да говорим за подобно управление. Натискът трябва да идва отдолу, от българските избирателите. Реториката против ГЕРБ и статуквото се изхаби. Разбрахме вече и кои са срещу агресора и кои - не. В момента трябва да подреждаме приоритетите си. ПП и ДБ направиха първата стъпка към правителство с предизборната коалиция. Ние стигнахме до ниво, че създаването на стабилно правителство е много важно, за да не слушаме от президента как Крим е руски, а неговият министър да ни плаши със студ и мрак, ако скъсаме с Русия. Ние не можем да сме "гъвкави" в отношенията си към Украйна. Дори някои руснаци не са гъвкави и бягат от страната си, за да бъдат опозиция", каза още Малинов. 
Сподели:

Коментари (0)

Правната комисия гласува против задължаването на избирателите да гласуват с машини

Правната комисия гласува против задължаването на избирателите да гласуват с машини

Предложението на ПП-ДБ за 100% машинен вот получи 6 гласа "за", 7 "против" и 7 "въздържал се".

Теменужка Петкова: Индексираме еднократно възнагражденията с 5%, инфлацията е 3,5%

Теменужка Петкова: Индексираме еднократно възнагражденията с 5%, инфлацията е 3,5%

Заради твърденията на Асен Василев, че инфлацията е била по-ниска, когато той беше финансов министър, Петкова обърна внимание, че през 2022 г. инфлацията, съгласно индекса на потребителските цени в България, е 16,9%.

ЕЦБ: България е добре интегрирана с еврозоната

ЕЦБ: България е добре интегрирана с еврозоната

Както и при други държави, приели еврото, се очаква България да се възползва от по-ниски транзакционни разходи и по-ниски разходи по заем