6 Март, 2026

Светослав Малинов: Да пожелаваш провал на мандата - сега всички ще разберат защо "Крим е руски"

Светослав Малинов: Да пожелаваш провал на мандата - сега всички ще разберат защо "Крим е руски"

Светосав Малинов

Очаквам атаки и срещу Габриел, и срещу Денков, но с обратен ефект заради наглото поведение на Румен Радев, казва още политологът

Леят се обвинения за държавна измяна и национално предателство отвсякъде, и същевременно се атакуват много добре подбрани фигури от ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ. Това коментира за "Фокус" доц. Светослав Малинов, ръководител на катедра "Политология" в Софийския университет "Свети Климент Охридски“.

Според него обаче извънредната ситуация, в която се намираме, улеснява вземането на решение, независимо, че се вижда колко мъчителен процес върви на повърхността: "На Бойко Борисов му се иска имунитета за нещо, което три години се обсъжда, Лена Бориславова бива атакувана, Делян Добрев бива атакуван и му се иска имунитета, Асен Василев е викан на разпит. Повярвайте, в следващите 48 часа ще има някаква атака и срещу кандидата за премиер акад. Денков, ще има и срещу Мария Габриел. Само че, в някакъв смисъл, те вече ще имат обратен ефект заради наглото поведение на държавния ни глава. Много е тъжно, много е подтискащо да видиш как държавният глава в момент на такава криза връчва втория мандат и пожелава провал на партиите, представляващи повече от половината български граждани и повече от половината народни представители. Пожелава им провал, иска да му върнат мандата празен", коментира доц. Малинов.

По думите му всички разбират сега какво означава “Крим е руски".

"Сега разбират всички как шефовете на службите са назначени от служебното правителство, което всъщност е назначено от президента. Сега разбират нашите партньори в какво президентът Радев иска да превърне България. И повярвайте ми, реакцията ще бъде много силна, защото това е не просто недемократично, неевропейско. Това на практика е атака срещу демокрацията и европейската ориентация на България. Атака, начело на която стои държавният глава, ние не можем да избегнем този ужасен факт", аргументира позицията си Светослав Малинов.

Сподели:

Коментари (0)

Борисов: Какво мерят социолозите за партия, в която няма хора, без да знаят какво им се предлага?

Борисов: Какво мерят социолозите за партия, в която няма хора, без да знаят какво им се предлага?

Йотова да свика КСНС и там да се търси консенсус, аз вече демонстрирах национална позиция по конфликта в Близкия изток

Йотова чака промяна в ситуацията, за да свика КСНС заради Близкия изток

Йотова чака промяна в ситуацията, за да свика КСНС заради Близкия изток

Всеки един риск се следи много внимателно, всяка една информация се обсъжда много внимателно, но засега няма сигнал за пряка опасност за страната ни

Ген. Атанасов: С Радев сме конкуренти, не виждам общи пресечени точки

Ген. Атанасов: С Радев сме конкуренти, не виждам общи пресечени точки

Според него към момента няма опасност за страната предвид ескалиращия конфликт в Близкия изток