Ние получихме достъп до визовата информационна система, за да защитаваме границите на Шенген, в който не членуваме, каза евродепутатът Светослав Малинов в "Още от деня" на БНТ.
Жан Клод Юнкер призова България и Румъния да влязат в „Шенген” , колкото се може по-скоро. За жалост контрааргументите дойдоха много бързо. Външният министър на Германия и министър-председателят на Холандия намекнаха, че е рано за това.
Този достъп ни прави пълноправни охранители на Шенген, от който не сме част. Ще станем част, когато възстановим доверието на нашите партньори и на българските граждани в Съдебната система, нещо, което в момента не изглежда много близо, заяви той. Нашите европейски партньори казват: „Изпълнили сте техническите критерии, но ви нямаме доверие”. Има съмнения в добросъвестността, съмнения в корупция, затова от тази гледна точка България все още не е достатъчно благонадежден партньор, каза Малинов.


Коментари (0)