Светослав Малинов: Всички си дават сметка, че при предсрочни избори, ги очаква един озлобен президент
Президентът напълно изоставя функциите си да бъде обединител, той е като опозиционен лидер без партия. На него трябва да се гледа като на почетен председател на "Възраждане" и бъдещ лидер на нов проект, стъпващ върху руините на БСП, каза пред Нова нюз политологът Светослав Малинов.
Той определи като "интригантска история" твърденията, че Борисов, Петков и Василев са срещали в девически манастир, за да договарят правителство с посредничеството на Алексей Петров. "Преговорите течаха на много места в страната, дори в телевизионни студиа.
Решението се взе пред очите на всички, беше мъчително и непопулярно. Видяхме при предните избори нежеланието да се гласува, както и липсата на доверие между партиите", коментира Малинов.
От своя страна политологът Даниел Стефанов смята, че е възможно при договаряне на коалиция да се използват посредници.
"Те дават по-спокойна среда около политическите партии. Между двете коалиции все още няма достатъчно доверие, че да могат да се контролират. Така няма опасност от залитане и защитаване на недемократични интереси. Правителството ще устои - двете коалиции имат интерес от съдебната реформа", заяви той.
"Всички си дават сметка, че при едни предсрочни избори, ги очаква един озлобен президент, който ще състави служебно правителство и затова не очаквам някой да иска това да се случи", прогнозира Малинов
Още от България
Гюров наруши мълчанието: Опитват се да ме мотивират да вляза в битката за президент
По неговите думи обявяването кандидатурата на Илияна Йотова за президент не представлява изненада, но изборът ще получи този, който спечели доверието на гражданите
ГЕРБ: Ще подадем жалба в Конституционния съд заради Бюджет 2026
Всеки, който отказва да бъде издигната ясна дясна кандидатура за президент, играе в отбора на Радев. ГЕРБ ще се върне на власт
Николай Ненчев: Радев се скри за американските самолети, затова прати въпроса в НС
Лидерът на БЗНС също ще влезе в битката за президент наесен, като за свое вице обяви Цвета Кирилова