Световният златен съвет: Напрежението около политиките на Тръмп тласка цената на златото към нови рекорди
Златото вече представлява над 20% от резервите на централните банки – равнище, невиждано от началото на 90-те години на миналия век.
Търсенето на злато е нараснало до рекордно равнище през 2025 г., тъй като инвеститори и централни банки се насочиха към актива-убежище в опит да се защитят от непредсказуемите политики на президента на САЩ Доналд Тръмп, показват данни на индустрията.
Покупките са достигнали исторически върхове както по обем, така и по стойност през миналата година, като търсенето е надхвърлило 5000 тона, а стойността е достигнала 555 милиарда долара – поскъпване от 45% на годишна база, съобщи Световният златен съвет, цитиран от АФП.
„Несигурността беше ключовият двигател на силното представяне на златото. На геополитическо равнище очевидно имаше притеснения около действията на новата администрация на Тръмп.“ - заяви анализаторът на Световния златен съвет Кришан Гопаул.
Годината бе белязана от масираното въвеждане на мита от страна на Тръмп срещу основни търговски партньори, включително Китай, Европейския съюз и Индия.
Към това се прибавиха и критиките на Тръмп към паричната политика на САЩ, които засилиха опасенията за независимостта на Федералния резерв и допринесоха за отслабването на долара.
Тези страхове подтикнаха централните банки значително да увеличат златните си резерви.
Макар обемът на покупките на злато от централните банки да е намалял леко спрямо предходната година, общата им стойност е нараснала с 13% между 2024 и 2025 г.
Златото вече представлява над 20% от резервите на централните банки – равнище, невиждано от началото на 90-те години на миналия век, отбелязва Световният златен съвет.
Голяма част от това увеличение е за сметка на отслабващия щатски долар.
Търсенето получи допълнителен тласък и от засиления интерес към борсово търгуваните фондове (ETF), обвързани с цената на златото.
„Златните ETF направиха златото по-достъпно за много инвеститори, като го превърнаха в актив, който се купува толкова лесно, колкото акция на компания.“ - посочи Гопаул, като добави, че факторите зад поскъпването на златото през 2025 г. вероятно ще се запазят и през 2026 г.
Златото започна 2026 г. с нови рекорди, като на 28 януари се търгуваше над 5300 долара за тройунция. /БГНЕС
Още от Свят
Мобилизация в Русия може и да няма - това обаче не е повод за радост
Новите войници трябва не само да бъдат събрани, но и да бъдат обучени, облечени, нахранени, оглавени от командири и в крайна сметка отведени на мястото на бойните действия
ФБР вече няма да отхвърля кандидати за работа, които са наемали проститутки
Процесът предизвика загриженост от страна на настоящи и бивши агенти
Сомалия и Турция освободиха похитен кораб, убити са 14 пирати
От началото на годината край бреговете на Сомалия са извършени най-малко 15 нападения - рекорден брой от 2013 г. насам