22 Март, 2026

Световният еврейски конгрес похвали Гешев за действията му срещу организаторите на Луковмарш

Световният еврейски конгрес похвали Гешев за действията му срещу организаторите на Луковмарш

Иван Гешев

Световният еврейски конгрес /СЕК/ изпрати официално писмо с благодарности към главния прокурор на Република България Иван Гешев за положените усилия в борбата срещу антисемитизма и  опитите за налагане на езика на омраза сред обществото от страна на Българския Национален Съюз „Еделвайс“ /БНС/, съобщават от прокуратурата.

Г-н Марам Щерн, вицепрезидент на СЕК, подчертава, че отправеното искане към Софийски градски съд за спиране на дейността на БНС, показва „ясно и конкретно усилията на действащата към момента българска администрация в борбата с нарастващите крайнодесни и антисемитски течения в Източна Европа“.

„Луковмарш играе ролята на годишен празник на омразата, превръща България в събирателен пункт на търсещите обединение крайнодесни групи. Също така членовете на БНС подкрепят отричането на Холокоста и по този начин подценяват смелостта и куража на българите, рискували, за да спасят еврейските си съграждани.., което  осквернява паметта на тези „праведници сред народите“, пише в писмото. 
Сподели:

Коментари (0)

Хизбула пое отговорността за удар срещу войници в северен Израел

Хизбула пое отговорността за удар срещу войници в северен Израел

Информацията се отнася за мястото, за което по-рано спасителни екипи съобщиха за един загинал при ракетен обстрел от Ливан

Възможен ли е Huxit, ако Орбан спечели отново в Унгария?

Възможен ли е Huxit, ако Орбан спечели отново в Унгария?

Изследване на Евробарометър показва, че само 7% в Унгария смятат членството за вредно, а 55% подкрепят оставането в съюза

Световен ден на водата: Все повече населени места са на режими

Световен ден на водата: Все повече населени места са на режими

Въпреки че официално над 99% от населението е свързано към ВиК мрежа, редица населени места продължават да страдат от остаряла инфраструктура и недостиг на инвестиции