19 Март, 2026

Руски гражданин е задържан в САЩ за нелегален износ на електроника за дронове

Руски гражданин е задържан в САЩ за нелегален износ на електроника за дронове

С

Контрабанда, пране на пари и нелегален износ към Русия

Живеещ в Сарасота, щата Флорида, руски гражданин бе арестуван вчера по обвинения в контрабанда, пране на пари и нелегален износ към Русия на технологични продукти, които може да бъда използвани в производството на дронове, заяви американското министерство на правосъдието, цитирано от Ройтерс и Дарик.

В обвинителния акт се казва, че след нахлуването на руските сили в Украйна през 2022 година 44-годишният Денис Постовой е се е сдобил с микроелектронни части, които незаконно е изнесъл за Русия и които може да бъдат използвани при производството на дронове, гласи съобщение на сайта на правосъдното министерство.

"Според обвинителния акт този обвиняем незаконно е изнесъл технологии с двойно приложение за Русия, които може да увеличат възможностите ѝ да води непровокирана война срещу Украйна", изтъква американският прокурор Матю Грейвс.

Руското посолство в САЩ обяви, че знае за задържането на Постовой, но не е "получило каквото и да е официално уведомление от местните правоприлагащи органи".

Американското министерство на правосъдието посочва, че Постовой е използвал мрежа от фирми в Русия и Хонконг, като е поръчвал части от американски дистрибутори и ги е изпращал в Русия. Били са използвани междинни дестинации, за да бъде прикрито крайното местоназначение на пратките.
Сподели:

Коментари (0)

Пропагандист на Кремъл взриви руснаците: Путин е военен престъпник и крадец

Пропагандист на Кремъл взриви руснаците: Путин е военен престъпник и крадец

Иля Ремесло подкрепяше войната срещу Украйна, но се разочарова от Путин. За последен път толкова открито диктаторът в Русия беше критикуван от Игор Гиркин-Стрелков и Алексей Навални.

Моджтаба Хаменей: Убийците на Лариджани ще платят цената

Моджтаба Хаменей: Убийците на Лариджани ще платят цената

"Без никакво съмнение убийството на една такава личност говори за нейната значимост", се казва в изявлението на върховния лидер на Иран

САЩ и Израел удариха най-голямото газово находище в света,  Иран обеща да отговори на атаката

САЩ и Израел удариха най-голямото газово находище в света, Иран обеща да отговори на атаката

То играе решаваща роля за снабдяването на Иран с газ и има съществено значение за световния газов пазар