30 Декември, 2025

„Антикорупция“ разследва достъп на частна фирма до информационната система на Летище „София“

„Антикорупция“ разследва достъп на частна фирма до информационната система на Летище „София“

 СЗА „Антикорупция“ проверява сигнал за предоставен достъп на частна фирма до информационната система на Летище „София“. Това съобщиха от пресцентъра на Прокуратурата. До главния прокурор е постъпил сигнал за това, че през м. февруари 2017г., по силата на заповед на изпълнителния директор на „Летище София“ ЕАД, на частно търговско дружество са били предоставени пълни администраторски права по отношение на цялата информационна система на летището /неограничен достъп/. По същото време се е провеждала процедура по предоставяне на Летище София на концесия. По данни в сигнала, предходен собственик на търговското дружество, получило този достъп в „Летище София“ ЕАД, е настоящ началник на кабинет на министър. 
Проверката до този момент е установила, че такава заповед действително е била издадена и е действала, но същата не е била подписана лично от изпълнителния директор на „Летище София“ ЕАД, а от друго длъжностно лице. Липсва договор между „Летище София“ ЕАД и частното търговско дружество и така предмет на проверката са причините, поради които това търговско дружество е получило пълни администраторски права до информационните масиви на летището, както и какви са ползваните данни. 
Прокурори от СЗА извършват лична проверка по сигнала, а по част от поставените въпроси е възложено извършване на проверка и на ДАНС. 
Сподели:

Коментари (0)

Започна делото за взрива на канала Ибър-Лепенац, Косово подозира, че има връзка с режима в Белград

Започна делото за взрива на канала Ибър-Лепенац, Косово подозира, че има връзка с режима в Белград

Според обвинителния акт братята Вичентиевич, заедно с все още неизвестни лица, „след предварителна уговорка са поставили около 20 килограма експлозив в канала“. Те са активирали взривното устройство, предизвикало тежка повреда по конструкцията на канала

Назначиха съдия Антон Урумов за прокурор, който ще разследва престъпления на главния прокурор

Назначиха съдия Антон Урумов за прокурор, който ще разследва престъпления на главния прокурор

Решението на Прокурорската колегия може да се обжалва пред Върховния административен съд в 14-дневен срок от съобщаването му.I

Шеф на частна АГ болница в Пловдив е обвинен в присвояване на милиони

Шеф на частна АГ болница в Пловдив е обвинен в присвояване на милиони

Според съда обаче, Йорданов, който по документи е собственик на частното лечебно заведение, няма опасност да се укрие и той беше пуснат веднага под гаранция