20 Юни, 2026

СЗО отхвърли твърдението на Израел за "сговор" с Хамас

СЗО отхвърли твърдението на Израел за "сговор" с Хамас
снимка: БГНЕС

Световната здравна организация (СЗО) отхвърли обвиненията на Израел, че е влязла в заговор с Хамас, като е пренебрегнала израелските доказателства за "военното използване" на болниците в Ивицата Газа от страна на групировката, предаде АФП.

Ръководителят на СЗО Тедрос Адханом Гебрейесус също така заяви, че подобни обвинения могат да застрашат персонала на здравната агенция на ООН на място.

Той отговори на твърденията, направени от израелския посланик Мейрав Ейлон Шахар на заседание на управителния съвет на СЗО.

"СЗО отхвърля обвинението на Израел, отправено на вчерашното заседание на изпълнителния съвет, че СЗО е в "сговор" с Хамас и си "затваря очите" за страданията на заложниците, държани в Газа", заяви Тедрос в X.

"Подобни неверни твърдения са вредни и могат да застрашат нашите служители, които рискуват живота си, за да служат на уязвимите", добави той.

Той настоя, че "СЗО е безпристрастна и работи за здравето и благосъстоянието на всички хора".

Израел обвинява Хамас, че се е внедрил в болниците в Ивицата Газа и използва цивилни граждани като жив щит в палестинската територия.

Във "всяка една болница, която ЦАХАЛ претърси в Ивицата Газа, откри доказателства за военно използване от страна на Хамас. Това са неоспорими факти, които СЗО избира да игнорира отново и отново. Това не е некомпетентност; това е заговор", заяви Ейлон Шахар.

"Има ясни доказателства за използването на болници от Хамас", написа Ейлон Шахар в X.

Според нея има доказателства и за "факта, че заложници са били отведени в медицински заведения след бруталното клане на 7 октомври".

"Това включва разкази от първа ръка и записи от камери за видеонаблюдение. Това не са "фалшиви твърдения". Това са факти. И все пак не казахте нищо", добави тя.

Израелският посланик предупреди СЗО, че "като не осъждате "Хамас" и не предприемате никакви действия, за да предотвратите внедряването им в болници и цивилни райони, вие излагате на опасност тези, които трябва да защитавате“. /БГНЕС
Сподели:
 Марко Рубио: Следващият кръг от ливанско-израелските преговори ще се проведе на 23-25 юни във Вашингтон

Марко Рубио: Следващият кръг от ливанско-израелските преговори ще се проведе на 23-25 юни във Вашингтон

Той също така е „повторил многократно необходимостта от разоръжаване“ на „Хизбула“ и е потвърдил „подкрепата“ на САЩ „за усилията на правителството на Ливан да създаде напълно суверенна ливанска държава

Украински дронове нанесоха критични щети на единственото газохранилище в окупирания Крим

Украински дронове нанесоха критични щети на единственото газохранилище в окупирания Крим

Пожарът в газохранилището „Глебовское“ се вижда от спътници. По информация на украинските военни обектът е бил поразен от дронове от клас middle strike, произведени от компанията Fire Point

Зеленски: Тръмп обеща да се върне към санкциите срещу Русия и да засили помощта за Украйна

Зеленски: Тръмп обеща да се върне към санкциите срещу Русия и да засили помощта за Украйна

По думите му е получен и положителен сигнал както от страните от Г-7, така и от Тръмп по въпроса за укрепването на украинската противовъздушна отбрана

Коментари (0)