4 Април, 2026

СЗО призова за драконовски мерки в борбата с коронавируса

СЗО призова за драконовски мерки в борбата с коронавируса

От организацията сочат като пример Китай, Сингапур и Южна Корея

Страните не могат просто да поставят под ключ обществата си, за да победят коронавируса, предупреди днес водещият експерт на Световната здравна организация (СЗО) по извънредните ситуации Майк Райън, цитиран от Ройтерс.

"Трябва да бъдат взети повече мерки за опазване на общественото здраве, за да се предотврати ново разпространение на заболяването, допълни той. Това, върху което наистина трябва да концентрираме вниманието си, е да открием болните, тези които са носители на вируса, да ги изолираме, да открием контактните им лица и да изолираме и тях", каза Райън.

По думите му опасността е, ако сега не бъдат наложени строги мерки за опазване на общественото здраве, когато ограниченията върху придвижването и социалните контакти бъдат вдигнати, болестта отново да набере сила.

Голяма част от Европа и САЩ последваха примера на Китай и други азиатски страни и въведоха драконовски ограничения в борбата с разпространението на заразата. На повечето служители бе препоръчано да работят от вкъщи, а училища, барове и ресторанти бяха затворени.

Според Райън пример на Китай, Сингапур и Южна Корея, които съчетаха ограниченията със строги мерки за подлагане на тест за коронавирус на всеки предполагаем преносител, са модел, който Европа би могла да следва. "След като веднъж спрем предаването, трябва да тръгнем след самия вирус. Трябва да се борим с вируса", допълни експертът.

По думите на Райън в момента се разработват няколко ваксини, но изпитания са започнали само в САЩ. Според него ще мине поне година, докато бъде сигурно, че ваксините са безопасни.

Към този момент заразените в световен мащаб хора са били над 315 000, починалите повече от 13 000, а излекуваните около 95 000.
Сподели:

Коментари (0)

Илия Лазаров: РСМ трябва на изпълни поетите ангажименти без излишни балкански тарикатлъци

Илия Лазаров: РСМ трябва на изпълни поетите ангажименти без излишни балкански тарикатлъци

"Северна Македония е добре дошла в европейското семейство, когато започне да се държи по европейски и покрие критериите за членство4, смята той.

Русия се готви да блокира резолюция за Ормузкия проток в Съвета за сигурност на ООН

Русия се готви да блокира резолюция за Ормузкия проток в Съвета за сигурност на ООН

В протокола на изявлението Лавров допълва, че в тази резолюция не се споменава, че „Иран е жертва на агресия“. По негови думи приемането ѝ ще предизвика враждебна реакция от страна на властите в Техеран

The Hill за недоволството в Русия: Путин ходи по по-тънък лед, отколкото си мисли

The Hill за недоволството в Русия: Путин ходи по по-тънък лед, отколкото си мисли

"Войната в Украйна показа, че руският президент живее в измислен свят", пише авторът, професор по политология в Университета Рутгерс в Нюарк