18 Декември, 2025

Тагарев отива на среща на министрите на отбраната на ЕС за засилване на военната помощ за Украйна

Тагарев отива на среща на министрите на отбраната на ЕС за засилване на военната помощ за Украйна

Тодор Тагарев

Министърът на отбраната Тодор Тагарев ще участва в неформалната среща на министрите на отбраната на страните членки на Европейския съюз, която ще се проведе на 29 и 30 август в Толедо, Кралство Испания.

Във фокуса на дискусиите ще бъде приносът на ЕС към сигурността на Украйна, включително военната мисия на ЕС в подкрепа на Украйна, трипистовия подход за засилване на военната помощ за Украйна и мерките за помощ по линия на Европейския инструмент за мир. Министрите на отбраната ще обсъдят и последиците от руската агресия срещу Украйна на регионално и глобално ниво. За участие в сесията са поканени генералният секретар на НАТО и заместник-генералният секретар на ООН по мироопазващите операции.

Ситуацията по сигурността, военните мисии и операции на ЕС в Африка и Западните Балкани в рамките на Общата политика за сигурност и отбрана (OПСО) на Съюза, както и напредъка по отношение на капацитета на ЕС за бързо развръщане, също присъстват в дневния ред за срещата. 

Преди началото на неформалната среща на 29 август 2023 г. министър Тагарев ще участва в заседанието на Борда на Сателитния център на ЕС, което ще се проведе в Торехон де Ардос във формат министри на отбраната. Ще бъдат дискутирани ролята, постиженията и развитието на Сателитния център, в съответствие с определеното ниво на амбиция в Стратегическия компас и Стратегията на ЕС за сигурност и отбрана в космическото пространство.
Сподели:

Коментари (0)

Фон дер Лайен: Заседанието на ЕС няма да приключи без решение за финансирането на Украйна

Фон дер Лайен: Заседанието на ЕС няма да приключи без решение за финансирането на Украйна

Белгия е под голям натиск от Русия, от европейски страни и от САЩ.

AI обърка кларинет с пистолет, вдигна на крак училище в щата Флорида

AI обърка кларинет с пистолет, вдигна на крак училище в щата Флорида

Ученик е вървял по коридора, „държейки музикален инструмент по начин, който е бил интерпретиран като оръжие“, което е активирало протокола за сигурност. 

Руски граничари са влезли незаконно на територията на Естония

Руски граничари са влезли незаконно на територията на Естония

Естонското министерство на отбраната публикува видеозапис, записван от камера за наблюдение, който е документирал станалото.