До провеждане на предстоящите избори
Настоящият председател на македонския парламент Талат Джафери ще бъде технически премиер на Северна Македония от 28 януари до провеждане на предстоящите избори през пролетта.
Решението беше взето от Демократичния съюз за интеграция (ДСИ) на среща в партийната централа, съобщи външният министър и член на ДСИ Буяр Османи.
Съгласно т.нар. договор от Пържино и споразумението за коалиционно управление между Социалдемократическия съюз на Македония (СДСМ) и ДСИ, през последните 100 дни от управлението преди изборите, премиер за първи път в историята на РСМ ще бъде етнически албанец.
Първият тур на президентските избори ще се проведе на 24 април, а вторият тур на президентските и парламентарните избори - на 8 май. Според предвидените срокове изборите ще бъдат обявени най-късно на 28 февруари, а техническото правителство трябва да бъде сформирано до 28 януари.
Председателят на парламента, след като Джафери стане министър-председател, най-вероятно ще бъде от редиците на СДСМ.
Външният министър на РСМ обяви също, че Фатмир Бесими е избран за ръководител на Централния предизборен щаб на ДСИ за изборите през 2024 г. Президентът на партията е упълномощен да продължи разговорите с политическите партии и да вземе решение за възможни коалиции“, каза Буяр Османи. /БГНЕС
Още от Свят
Кая Калас: Въпреки руския натиск, Армения се насочва към европейско бъдеще
"Разбира се, ние се опитваме да им помагаме колкото е възможно повече, особено по отношение на бъдещите реформи", посочи върховният представител на Европейския съюз по външната политика
Армения избра Европа: Пашинян победи на изборите, затвърждава западния курс на страната
Арменците гласуваха за мира, който може да им донесе лидерът на "Граждански договор", Москва реагира с раздразнение
Израел: Ударени са няколко цели в нефтохимически комплекс в Махшахр, Иран
Израелската армия заяви, че е нанесла удари срещу военни цели в Западен и централен Иран. Ударени са няколко цели в нефтохимически комплекс в град Махшахр.