6 Декември, 2025

Талибанската власт в Афганистан: Образованието на жените е част от чужда култура

Талибанската власт в Афганистан: Образованието на жените е част от чужда култура

Талибаните премахнаха Министерството по въпросите на жените

Образованието на жените е част от чуждестранната култура, въведена в Афганистан от емир Аманула (управлявал Афганистан от 1919 до 1929 г.) и падишах Мохамед Захир Шах (управлявал от 1933 до 1973 г.). Това заяви министърът на образованието на страната Нада Мохамед Надим, цитиран от вестник „Hasht e Subh”.

"Девическите училища са част от чуждата култура, която емир Аманула и падишахът Мохамед Захир Шах внесоха в Афганистан. По време на управлението на емир Амануллах много учени в областта на мюсюлманското право се обявиха срещу подобно решение", посочи министърът. „По времето на Захир Шах старейшините казвали, че вярата и благочестието им не позволяват да изпратят дъщерите си в училище.”

След като поеха контрола над цял Афганистан в началото на септември 2021 г., поддръжниците на талибаните започнаха да налагат различни, според тях, временни ограничения за жените и момичетата, като обясняваха това с необходимостта от създаване на "подходяща ислямска среда" в държавата. Те премахнаха Министерството по въпросите на жените, което съществува от около 20 години, и го замениха с Министерството на ислямските призиви, напътствията, заповедите за доброто и забраната на укоримото, и задължиха жените телевизионни водещи да носят хиджаб.

След идването на талибаните на власт учебните занятия в афганистанските университети и училища бяха преустановени: учебните занятия за младежи бяха възобновени след повече от година - на 19 септември 2022 г. В класните стаи обаче се допускат само момчета и учители мъже. През март тази година Министерството на образованието забрани на момичетата от средните и горните класове да посещават училище. /БГНЕС


Сподели:

Коментари (0)

 Конгресът на ВМРО-ДПМНЕ преизбра Мицкоски за председател - нямаше други кандидати

Конгресът на ВМРО-ДПМНЕ преизбра Мицкоски за председател - нямаше други кандидати

Партийният лидер заяви, че „националната идентичност не е предмет на преговори, уважението към чуждите идентичности е ценност, но не за сметка на собствената“.

Кая Калас: САЩ остават най-големия съюзник на ЕС

Кая Калас: САЩ остават най-големия съюзник на ЕС

„Европа подценява силата си. По отношение на Русия, например, трябва да имаме повече доверие в себе си.“

Драги Каров: Мицкоски работи за „Сръбски свят“, ментално е сърбоман

Драги Каров: Мицкоски работи за „Сръбски свят“, ментално е сърбоман

По думите му сърбите са „най-геноцидният народ на Балканите“ и то не само спрямо българите, но и спрямо Косово и Босна.