16 Януари, 2026

Търговската война между САЩ и ЕС ескалира

Търговската война между САЩ и ЕС ескалира

Вашингтон обвини Съюза в "лицемерие" и "изкривяване" на правилата на Световната търговска организация

Администрацията на американския президент Доналд Тръмп остро разкритикува Европейския съюз за вносните мита, обявени в отговор на въведеното от Вашингтон облагане на вноса на стомана и алуминий, обвинявайки Брюксел в "лицемерна" и "изкривена" употреба на правилата на Световната търговска организация (СТО), предаде "Франс прес", цитирана от БТА.

Постоянният търговски представител на САЩ Робърт Лайтхайзър заявява в комюнике, че "ЕС е изработил неоснователна правна теория", за да оправдае митническото облагане в отговор на американските мита върху стоманата.

Той обвинява "ЕС и други", сред които Китай, че "изкривяват правилата на СТО, за да означават това, което им харесва, когато им харесва". С въведените наскоро мита ЕС и Китай "игнорират правилата на СТО, когато им е удобно", подчертава Лайтхайзър.

Американската администрация е на мнение, че ответните мерки на търговските им партньори са неоправдани, тъй като Съединените щати имат едностранното право да защитават стоманодобивната си промишленост "в името на националната сигурност", отбелязва търговският представител. В заключение той предупреждава, че "САЩ ще вземат подходящи мерки, за да защитят интересите си".

Президентът Доналд Тръмп вече размаха заплахата да обложи с мита вноса на европейски автомобили и предупреди, че може може да въведе мита за стоки от Китай на потенциална стойност 400 милиарда долара.

След като Вашингтон въведе мита от 25 процента за вноса на стомана и 10 процента за вноса на алуминий, ЕС отговори, като наложи в петък мита върху американски стоки за 3.2 милиарда долара, включително за мотоциклети, бърбън и джинси.

В комюникето си Лайтхайзър обвинява европейските ответни мерки, че са "замислени, за да накажат американските компании и техните работници".

Съобщението беше разпространено, след като прочутият производител на мотоциклети "Харли-Дейвидсън" (Harley-Davidson) обяви, че ще премести производството си извън САЩ, за да избегне митата за внасяните в Европа мотоциклети (около 17 на сто от продажбите му). В отговор Тръмп гръмко заяви, че "Харли-Дейвидсън" "не може да се произвежда в друга страна. Никога!", като заплаши да наложи мита на компанията, ако премести производството си извън САЩ. 
Сподели:

Коментари (0)

Блумбърг: Българският SOFIX сега е най-бурно растящият борсов индекс в света

Блумбърг: Българският SOFIX сега е най-бурно растящият борсов индекс в света

Индексът SOFIX скочи с 18 на сто през двете седмици, откакто България прие еврото, едни от компаниите с най-поскъпнали книжа са „Българска фондова борса“, софтуерният разработчик „Сирма Груп Холдинг“ и фармацевтичната компания „Софарма“

Канада договори историческо споразумение за митата с Китай

Канада договори историческо споразумение за митата с Китай

Канадският премиер Марк Карни се стреми да намали зависимостта на страната си от САЩ – основен икономически партньор и традиционен съюзник – на фона на агресивното вдигане на митата върху канадски стоки от страна на президента Доналд Тръмп

Симеон Дянков разкри защо търговците няма да свалят цените въпреки глобите

Симеон Дянков разкри защо търговците няма да свалят цените въпреки глобите

Бившият финансов министър очаква тази година инфлацията да бъде по-ниска в сравнение с 2025, а цените да се укротят