16 Август, 2026

Безработицата в Канада скочи до 7% вследствие търговската война на Тръмп

Снимка: архив

Това е най-високото ниво от 2016 г. досега, с изключение на пандемията. Основна причина за това е загубата на работни места в секторите, които са най-засегнати от търговската война на президента на САЩ Доналд Тръмп.

Безработицата в Канада се е вдигнала до 7% през май, съобщи правителствената статистическа агенция

Това е най-високото ниво от 2016 г. досега, с изключение на пандемията.

Основна причина за това е загубата на работни места в секторите, които са най-засегнати от търговската война на президента Доналд Тръмп, предаде АФП.

Статистическа служба на Канада направи съобщение, че през май в страната с население от 41,6 милиона души без работа са били 1,6 милиона души.

Това представлява увеличение с 13,8% в сравнение с май 2024 година и най-високата безработица, регистрирана в Канада за последното десетилетие, с изключение на 2020 и 2021 г., когато пандемията от Covid-19 обърка пазара на труда.

Старши икономистът на Royal Bank of Canada Клеър Фан каза, че данните подчертават ранния ефект от митата на Тръмп.

„Секторите, които са най-изложени на неблагоприятни търговски условия, а именно производството, транспортът и складирането, съкращават работни места“, заяви Фан.

Тя посочи конкретно град Уиндзор, сърцето на канадската автомобилна индустрия, пряко засегната от митата на Тръмп, където безработицата стигна почти до 11% миналия месец.

Въпреки това данните за заетостта все пак надминаха очакванията на някои анализатори, което показва, че икономиката на Канада проявява устойчивост пред лицето на протекционизма на Тръмп.

„Растежът на заетостта изглеждаше много слаб през тази година, но важното е, че пазарът на труда все още не показва признаци на сериозно разрушение, свързано с търговската война“, отбеляза Ройс Мендес, ръководител на макростратегията в Desjardins.

Сподели:
Президентът на Индонезия обеща да затвори 750 държавни компании заради корупция

Президентът на Индонезия обеща да затвори 750 държавни компании заради корупция

Най-голямата икономика в Югоизточна Азия отдавна се бори с корупцията в публичния и частния си сектор, въпреки засилването на законите срещу нея, създаването на специални разследващи комисии и арестуването на няколко високопоставени личности

Семейство Тръмп купи Лос Анжелис Лейкърс за рекордните 12,5 млрд. долара

Семейство Тръмп купи Лос Анжелис Лейкърс за рекордните 12,5 млрд. долара

Джошуа Кушнър е основател на фонд за рисков капитал. По-важното обаче е, че той е брат на Джаред Кушнър, зет на Доналд Тръмп

Промишленото производство у нас нарасна през юни, но бележи спад спрямо 2025 г.

Промишленото производство у нас нарасна през юни, но бележи спад спрямо 2025 г.

Най-съществен ръст през юни спрямо предходния месец е отчетен при производството на компютърна и комуникационна техника, електронни и оптични продукти. Но в добивната промишленост е регистриран сериозен спад от 10,8%, отчита НСИ.

Коментари (0)