17 Август, 2026

Тайван: Русия и Китай изопачават историята на Втората световна война

Снимка: EPA/BGNES

"Китайските комунисти единствено използваха възможността да разширят и консолидират комунистическите сили и нямат никакъв значим принос към съпротивителната война"

Тайванското правителство днес отправи критики към Русия и Китай, че изопачават историята на Втората световна война. От Тайпе добавиха, че китайските комунисти нямат "никакъв съществен принос" във войната с Япония и дори са се възползвали, за да разширят и укрепят собствените си редици, предаде БТА с позоваване на Ройтерс.

По време на Втората световна война Република Китай се присъединява към оглавявания от САЩ, Съветския съюз и Великобритания съюз. През този период временно се прекратява гражданската война между китайското правителство и оглавяваните от Мао Цзедун комунисти, които също се сражават срещу Япония. 

Руският президент Владимир Путин заяви пред китайския си колега Си Цзинпин, който е в Москва за днешния военен парад, че Китай е спечелил войната под ръководството на комунистическата партия. 

Тайванският Съвет по въпросите на континентален Китай каза по този повод, че правителството и народът на Китай са се сражавали и в крайна сметка са победили.

"Китайските комунисти единствено използваха възможността да разширят и консолидират комунистическите сили и нямат никакъв значим принос към съпротивителната война", се казва в изявление на тайванското правителство. 

Агенция Ройтерс отбелязва, че Китайската служба по въпросите на Тайван не е отговорила на молбата ѝ за коментар. 

Сподели:
Скандални разкрития на „Politico“ за "Росатом" поставят под въпрос унгарската  АЕЦ „Пакш две“

Скандални разкрития на „Politico“ за "Росатом" поставят под въпрос унгарската АЕЦ „Пакш две“

Изданието се позовават на автентични поверителни документи, свързани с изграждането на египетската атомна централа "Ел Дабаа", уличаващи руската компания в нарушаване на правилата за безопасност и сигурност, което поставя Петер Мадяр в сложна ситуация

Ураганът “Лала” потопи Хавай, остави 200 000 жители без ток

Ураганът “Лала” потопи Хавай, остави 200 000 жители без ток

Природната стихия засегна южните райони на острова с внезапни наводнения, определени от представители на местните власти като “невиждани досега”

ЕС ще удари Русия с нови санкции наесен - готви най-мащабния си проект

ЕС ще удари Русия с нови санкции наесен - готви най-мащабния си проект

В интервю за германския вестник “Велт” естонският премиер и върховен представител на ЕС Кая Калас посочи, че натискът трябва да продължи, докато Русия не прекрати войната си в Украйна

Коментари (0)