20 Април, 2026

В Техеран обсъждат излизане от Договора за неразпространение на ядрените оръжия

В Техеран обсъждат излизане от Договора за неразпространение на ядрените оръжия

Снимка: архив - EPA/BGNES

Депутатът Алаeдин Боруджерди обвини Рафаел Гроси и МААЕ, че използват инспекциите като "прикритие за шпионаж"

Влиятелен ирански политик призова Техеран да се оттегли от Договора за неразпространение на ядрените оръжия (ДНЯО) след бомбардировките срещу ядрени съоръжения от страна на Израел и САЩ, съобщи БТА с позоваване на ДПА.

Алаeдин Боруджерди, депутат с твърдолинейни позиции във външната политика, заяви в интервю за иранската държавна телевизия, че в парламента се обсъжда евентуално изтегляне от договора. Той подчерта, че като страна по международни споразумения Иран допуска мониторинг върху ядрените си дейности и е уверява, че не се стреми към разработване на ядрено оръжие. По думите му обаче тези ангажименти не означават страната "да се съгласява на най-строгите инспекции, без да получава никаква подкрепа".

Боруджерди отправи критики и към Рафаел Гроси и Международна агенция за атомна енергия (MAAE), като заяви, че част от инспекциите се възприемат като прикритие за шпионаж.

"Според мен е време да се оттеглим от ДНЯО", добави той.

Договорът забранява на държави без ядрен арсенал да се сдобиват с ядрено оръжие. Иран и преди е заплашвал с оттегляне от него. Окончателното решение вероятно няма да бъде взето от парламента, а от Висшия съвет за национална сигурност на Иран или от върховния лидер на страната, отбелязва ДПА.

Междувременно говорителят на външното министерство Есмаил Багаи заяви, че Техеран продължава да спазва договора, докато е негов член, но постави под въпрос неговата полезност в условията на военни действия. Говорителят твърди също, че правата на страната са нарушени.

Сподели:

Коментари (0)

Радев поиска служебните министри до един да си подадат оставките

Радев поиска служебните министри до един да си подадат оставките

Той имаше препоръки и към Европа - да бъде много по-прагматична в своята мисия

В секцията рекордьор в Лондон удължиха изборния ден с още 1 час

В секцията рекордьор в Лондон удължиха изборния ден с още 1 час

В секцията "Палмърс Грийн" в столицата на Великобритания донесоха и нови ролки с машинни бюлетини

Знаково! Вучич първи поздрави Румен Радев

Знаково! Вучич първи поздрави Румен Радев

"Убеден съм, че тези резултати ще бъдат възможност за укрепване на стабилността и напредъка, както и за подобряване на сътрудничеството между Сърбия и България в духа на добросъседски отношения и общи интереси", заяви сръбският президент