2 Април, 2026

Техническа грешка спъва подготовката на изборни секции в Германия

Техническа грешка спъва подготовката на изборни секции в Германия

Техническа грешка доведе до забавяне на подготовката на изборни секции в Германия. В няколко града са получени машини за гласуване, предвидени за други населени места. 
6 град Есен е една от секциите, в която пристигнаха устройства предназначени за други градове. Няколко часа преди вота машините са все още тук и се очаква да бъдат транспортирани до местата, за които са предвидени по документи. А от двете машини, които са разпределени за тази секция е пристигнала само една, съобщава БТВ.

С приемането на машините в град Есен членовете на секционната комисия с изненада установяват, че устройствата не са предназначени за тях. „Отгоре на куфарите, където са поставени машините, пише номера на секцията, град Есен, но долу всъщност, където трябва да има съответствие с това, което пише отгоре на куфара и това, което се води листа за инсталация пише на едната Дармщат, а на другата Дуисбург", казва Даниел Димов, председател на СИК в град Есен. 

Изборните доброволци са открили лица, които да отговарят за стартирането и поддръжката на машините. В Есен това е Велизар Костадинов, който няма притеснения, защото смята, че инструкциите дадени от "Сиела Норма" са достатъчно изчерпателни. „Аз съм оптимистично настроен, защото документацията, която беше споделена от „Сиела" беше доста обстойна и преминахме нужното обучение", казва Велизар Костадинов, техническа поддръжка в СИК. 

В Германия българите ще гласуват в 115 секции. В 56 секции гласуването ще е с машинни, а в останалите с бюлетини. Все още продължава транспортирането на проблемните машини, а от генералното ни консулство във Франкфурт на Майн обясниха, че в основата е техническа грешка. 


Сподели:

Коментари (0)

Нов собственик на апартамент завари гардероба пълен с ръчни гранати и боеприпаси

Нов собственик на апартамент завари гардероба пълен с ръчни гранати и боеприпаси

Иззети са още капсул-детонатори, огнепроводен шнур, 128 патрона, 2 пълнители за пистолет, които се съхраняват в полицейското управление в Кърджали

Politico: София търси съдействие от ЕС заради намесата на Русия в изборите

Politico: София търси съдействие от ЕС заради намесата на Русия в изборите

Искането е отправено с цел откриване и ограничаване на кампании за манипулиране на общественото мнение чрез социални мрежи и пропагандни сайтове, предвид обстоятелството, че България е сред държавите в съюза с най-уязвима информационна среда

Министърът на туризма: Взимаме мерки за облегчаване на туристическия бизнес заради кризата в Близкия изток

Министърът на туризма: Взимаме мерки за облегчаване на туристическия бизнес заради кризата в Близкия изток

Ирена Георгиева запозна държавния глава с актуалната ситуация в туризма и рисковете за сезона. Министерство на туризма ще предложи икономически пакет от мерки до 2 седмици.