5 Февруари, 2026

Теменужка Петкова предлага три почивни дни по Нова година заради еврото

Теменужка Петкова предлага три почивни дни по Нова година заради еврото

Теменужка Петкова, снимка: БГНЕС

Трябва да бъде осигурено достатъчно време за техническата пренастройка и обновяване на системите и за адаптирането на финансовия и на нефинансовия сектор.

Финансовият министър Теменужка Петкова предлага два допълнителни почивни дни за Нова година.

В проекта за решение на Министерския съвет е заложено еднократно да се обявят за неприсъствени дни 31 декември 2025 г. и 2 януари 2026 г.

Предложението е мотивирано с въвеждането на еврото като официална парична единица на Република България от 1 януари 2026 г. и техническата подготовка за новата валута. 

Освен че присъединяването на България към еврозоната е събитие с особено значение за страната, Петкова е на мнение, че трябва да бъде осигурено достатъчно време за техническата пренастройка и обновяване на системите и за адаптирането на финансовия и на нефинансовия сектор.

"Това ще позволи минимизиране на оперативните рискове и ще гарантира гладкото и безпроблемно протичане на процеса по преминаването към еврото", допълва Петкова в мотивите за допълнителните почивни дни. /БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

Кристин Лагард приветства Димитър Радев за 1-то му участие в заседание на ЕЦБ

Кристин Лагард приветства Димитър Радев за 1-то му участие в заседание на ЕЦБ

Президентът на Европейската централна банка поздрави управителя на Българската народна банка на първото му заседание по паричната политика, след като България се присъедини към еврозоната преди малко повече от месец

Нова книга хвърля светлина върху тайните на нискобюджетните пътувания

Нова книга хвърля светлина върху тайните на нискобюджетните пътувания

Освен пътеписни разкази, читателите могат да открият конкретни насоки за намиране на евтини самолетни билети, планиране на маршрути и ориентиране

Митева: Много исках Борисов да си е извлякъл поука от онези инфарктни заседания по Изборния кодекс

Митева: Много исках Борисов да си е извлякъл поука от онези инфарктни заседания по Изборния кодекс

Бившият председател на парламента припомни, че при тогавашния избор са били въведени ограничения за 35 секции в държави извън ЕС, девет дни преди изборите за президент