Теменужка Петкова: Нужен е кабинет със споделена отговорност - народът не даде пълна власт на никого
От ПП-ДБ говорят сякаш са първа сила
България има нужда от съставяне на редовно правителство, което да е правителство на споделената отговорност – това произтича от гласуването на народа, който не даде пълна власт на нито една политическа сила. Такава позиция изрази пред БНТ Теменужка Петкова, депутат от ГЕРБ-СДС.
Тя подчерта, че ако не се приеме бюджет, през юни-юли страната ще изпадне във финансов колапс.
По думите й, подходът на ПП-ДБ по отношение на сформирането на кабинет е бил неправилен. Втората сила в НС обяви своя вариант за правителство директно пред медиите, без обсъждания.
Петкова посочи, че от ПП-ДБ говорят сякаш са първа сила и са си самодостатъчни, дори в думите на Даниел Лорер е имало злорадство - ето ние предложихме кабинет, хайде сега да видим срещу този кабинет ГЕРБ какво ще извади като предложение.
„Не разбирам какво кара ПП и ДБ да се държат по този начин“, отбеляза тя.
Няма как съставът на едно правителство да не отчита резултатите от от вота на българските граждани, посочи Петкова.
Според нея предложението ПП-ДБ да разполагат с изпълнителната власт, а ГЕРБ-СДС да упражняват контрол през НС, не е сделка, защото по дефиниция парламентът прави това.
„Предлагат парламентът да си върши работата“, добави тя.
„С тези заявки те казват, че искат цялата власт или предсрочни избори“, подчерта Петкова.
Тя оцени положително факта, че в 49-ото НС са започнали разговори между ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ и е изработена законодателна програма, докато в предходния парламент те дори не са си говорили.
Още от България
Размисли пред могилата на (не)забравата на един кумир
В ден като днешния е добре да се замислим и знаем, че подвигът на Генерала и водените от него войни не е просто спечелена битка, а една от причините за Брест - Литовския мирен договор, довел до изваждането на Русия от бойното поле на Първата световна война
Турция се включва в проучванията за нефт и природен газ в „Блок 1-26 Хан Тервел“
Очаква се "Шел" да прехвърли 33% от своите права и задължения на "Търкиш петролиум оувърсийз къмпани Лтд"
Парламентът прие на първо и второ четене законови промени за "Лукойл" - заради решението на КС
В пленарната зала се стигна до остър дебат