Следим сделката с ЧЕЗ, но правителството няма отношение на кого чешката кампания ще продаде своите дялове в България. Тя се следи от регулаторните органи, те ще се произнесат, когато става дума за такъв тип сделки. Това заяви в ефира на Би Ти Ви енергийният министър Теменужка Петкова.
КФН вече прави такава проверка, а следва да се произнесат и КЗК и КЕВР. В момента се свиква работна група в КЕВР, която ще изработи съответните критерии за тази сделка. Това е сделка, която се реализира по чешкото законодателство и няма как българското правителство да въздейства по подобен тип сделки, коментира Петкова.
Тя разкри и някои подробности около възникналия вчера пожар в "Марица изток"-2.
"Колегите в ТЕЦ "Марица Изток"-2 са реагирали много адекватно. Пожарът е нещастен инцидент и няма да се отрази на енергийната сигурност на страната. Ние ясно сме заявили, че ще разчитаме на този вид енергетика. В нашите планове е заложено използване до 2030 година с хоризонт до 2050 година.
Запитана за това каква ще е съдбата на ТЕЦ-овете у нас, енрегийният министър изтъкна, че за България този тип централи са изключително важни и затова в интегрирания план на министерството е заявено, че ще разчитаме на този източник на ток с хоризонт от 2030 до 2050.
Ние ще ги защитаваме, защото това е много важно за енергийната сигурност за България. Вече ни е предоставена безсрочна дерогация за ТЕЦ "Марица изток" - 2.
Теменужка Петкова коментира и проблема със студения резерв, без който не е гарантирана енергийната сигурност на страната.
ТЕЦ "Марица Изток"-2 не се е отказал доброволно от студения резерв. Имаше смущения в електроенергийната система на страната. Беше възложено на ТЕЦ "Марица Изток"-2 да доставя ток за битовите потребители, защото това е най-важното, и нямаше как да се поддържа студения резерв. Не е вярно, че всичко е било в интерес на ТЕЦ "Варна". Всичко това беше в интерес на енергийната сигурност на страната. В момента ТЕЦ "Варна" работи и осигурява студения резерв в страната. Той отговаря на абсолютно всички технически изисквания", категорична бе тя.
На въпрос на водещия неизбежен ли е проектът за АЕЦ "Белене" Петкова бе лаконична: Предстои да разберем неизбежен ли е АЕЦ "Белене". Ние официално сме публикували поцедурата на 22 май, а срокът изтича през август и тогава ще разберем кои компании проявяват интерес към проекта.
Държавата ще участва чрез апарот на всичките активи, които притежаваме на Белене, това участие е неизбежно. Но искаме проектът да бъде реализиран на пазарен принцип.
Обурдването е на площадката на АЕЦ "Белене", няма как да бъде компрометирано, съхранява се по всички правила. Надявам се този път да не се стигне до продажбата му. Надявам се този проект да се случи, предстои да видим, обясни енергийният министър.
Що се отнася до цените на тока - те се определят от КЕВР. А цените на борсата - се определят от търсенето и предлагането. Увеличението на тока ще бъде в границите на годишната инфлация, увери Петкова и допълни, че ще има понижаване на цените на газа, макар и с малко. Продължаваме да работим в тази посока - създаване на борса за природен газ и либерализацията на цените на природния газ.
Още от Бизнес
Търговската война на Тръмп и последиците за Европа
Има и прогнози, съгласно които доларът може скоро да стане по-скъп от еврото
Цените на криптовалутите се сринаха, 200 милиарда долара са изтрити
Трейдърите внимателно следят развитието на ситуацията с биткойна,
UniCredit отправи оферта за придобиването на Banco BPM на стойност 10 млрд. евро
Офертата има за цел да „засили конкурентната позиция на банката в Италия, като генерира значителна дългосрочна стойност за всички заинтересовани страни