Проблемът за спиране на строежа на АЕЦ "Белене" беше, че стратегическият инвеститор напусна проекта.
Енергийният министър Теменужка Петкова изуми тв аудиторията на БНТ тази сутрин с изявление, което е в сферата на научната фантастика. Изби рибата, както се казва, изтреби я направо, шараните най-вече.
"Проектът за АЕЦ "Белене" е същият. Промени в проекта няма как да има. Предстои да изберем инвеститор. Това е един от най-безопасните проекти в света. Проблемът за спиране на строежа на АЕЦ "Белене" беше, че стратегическият инвеститор напусна проекта. Сега ще търсим възможност за нов такъв или няколко, не е задължително да бъде само един", допълни тя, като не й личеше да се шегува.
"Търсим възможност за разширяване на газопреносната инфраструктура. Такава една инвестиция би струвала над 2 млрд. лева", коментира Петкова относно "Турски поток".
Още от България
Турция се включва в проучванията за нефт и природен газ в „Блок 1-26 Хан Тервел“
Очаква се "Шел" да прехвърли 33% от своите права и задължения на "Търкиш петролиум оувърсийз къмпани Лтд"
Парламентът прие на първо и второ четене законови промени за "Лукойл" - заради решението на КС
В пленарната зала се стигна до остър дебат
Асен Василев: Г-жа Йотова се превърна в говорител на г-н Радев
"Над един милиард за общините ще бъде харчени по усмотрението на един човек. Цената ще платим всички ние", смята той